Skip to main content

Precyzyjne położenie glazury to warunek uzyskania estetycznego i trwałego efektu. Aby ułatwić i przyspieszyć układanie płytek, w pracy glazurnika potrzebne są odpowiednie narzędzia. Przyssawki, używane przede wszystkim jako uchwyt do przenoszenia płytek, mogą też służyć do ich wyrównywania, licowania, układania pod kątem, a nawet klejenia. Sprawdź, jakie rodzaje narzędzi spełniają ten cel i jakie modele wybrać.

Czym są przyssawki do płytek?

Przyssawka to narzędzie budowlane przeznaczone dla glazurników. Nazywana też uchwytem lub łapką, służy głównie do przemieszczenia płytek glazury i precyzyjnego dopasowania ich do odpowiedniej pozycji na ścianie. Przyssawka składa się z uchwytu i części gumowej. Mechanizm tworzenia podciśnienia zasysającego zależy od rodzaju narzędzia. Przyssawki specjalistyczne ponadto posiadają mechanizmy wibracyjne oraz pozycjonujące płytki.

Zastosowanie przyssawki do glazury – licowanie, wyrównywanie i klejenie

Podstawowym zadaniem przyssawek do glazury jest przenoszenie płytek. Bez tego narzędzia trudno wyobrazić sobie efektywną pracę fachowca. Jednak może ono pełnić także inne funkcje.

Poziomowanie płytek

Profesjonalne użycie systemu do poziomowania płytek składającego się z klipsów i klinów wymaga precyzyjnego przenoszenia i montażu każdego elementu. Właśnie ten cel spełniają przyssawki. Sprawdzi się chociażby przyssawka pojedyncza aluminiowa 50 kg wykorzystująca prosty mechanizm. W funkcję regulowania poziomu wyposażone zostały także modele przeznaczone do płaszczyznowania.

Wyrównywanie płytek

Specjalistyczne narzędzia, takie jak przyssawka podwójna do płaszczyznowania płytek, zostały wyposażone w mechanizm regulowania wzajemnego położenia elementów. Za pomocą regulowanego uchwytu można w nich ustalić odległość pomiędzy przyssawkami. czyli brzegami dwóch płytek. Z kolei śruby dociskowe pozwalają ustalić płaszczyznę. Dzięki temu ten model przyssawki umożliwia wypoziomowanie układanych płytek.

Układanie płytek w narożnikach

Specjalne rodzaje przyssawek wyposażone w regulację odległości płytek ściennych lub podłogowych to przede wszystkim modele podwójne. Wśród nich wyróżnia się przyssawka podwójna kątowa 50 kg. Służy ona głównie do  instalacji elementów pod wybranym kątem – w zakresie 90-270 stopni. Rękojeść dzielona w połowie długości pozwala na precyzyjne ustawienie przyssawek do glazury. Połączenie rękojeści zostało wyposażone w podziałkę do ustawienia kąta oraz w śrubę blokującą. Zawiera ona również śruby regulacyjne do wyrównywania linii narożnika.

Klejenie płytek

Prawidłowe ustawienie płytki to jedna z kilku funkcji przyssawek. Z kolei jeden z wariantów tego urządzenia – przyssawka wibrująca do płytek służy dodatkowo także do precyzyjnego klejenia. Dzięki wibracjom urządzenie to rozprowadza klej pod płytką, usuwając przestrzenie z powietrzem.. Nie trzeba już tego robić ręcznie, opukując pięścią. Tego typu przyssawka pozwala też zoptymalizować ilość zużytej substancji klejącej i uniknąć znacznego wypływania jej nadmiaru.

Zalety korzystania z przyssawek do poziomowania, wyrównywania i klejenia

Przyssawki do płytek pomagają też w poziomowaniu, wyrównywaniu i klejeniu glazury. Podstawową ich zaletą jest precyzja ułożenia elementów – bez niepotrzebnych błędów i niedokładności. Łatwiej też uniknąć nadmiernego zabrudzenia krawędzi resztkami kleju. W pracy profesjonalisty liczy się też szybkość działania. Zastosowanie przyssawki znacznie usprawnia pracę, pozwala oszczędzić czas i w krótszym czasie zakończyć zlecenie.

Rodzaje przyssawek do poziomowania, wyrównywania i klejenia płytek

Choć narzędzia tego typu spełniają ten sam cel, różnią się m.in. pod względem sposobu wytworzenia podciśnienia, dzięki któremu przyssawka silnie przywiera do płytki.

Przyssawki próżniowe

Tego typu przyssawki do glazury wyposażone zostały w tłok, który tworzy podciśnienie, dzięki któremu cześć gumowa silnie przywiera do płytki. Dostępna jest też np. przyssawka ręczna 200 mm z manometrem do kontroli ciśnienia. Przyssawka próżniowa ma największy udźwig – nawet do 190 kg. Do tego sprawdza się zarówno do płytek gładkich, jak i chropowatych.

Przyssawki wibracyjne

Podstawowym zadaniem tego typu przyssawki jest przenoszenie i montaż płytek oraz wspomniane wcześniej klejenie. Urządzenie zostało wyposażone w akumulator, niezbędny do uruchomienia funkcji wibracji. Natomiast samo podciśnienie wytwarzane jest za pomocą ręcznej dźwigni.

Przyssawki mimośrodkowe

To najprostszy model przyssawek, ułatwiający przenoszenie i ustawienie płytki na ścianie lub podłodze. Ich udźwig wynosi od 25 do 50 kg – w zależności od tego, czy mamy do czynienia z przyssawką pojedynczą czy podwójną.

Przyssawki do narożników

Przyssawki podwójne kątowe to narzędzia służące do przenoszenia oraz instalacji płytek pod odpowiednim kątem. Rękojeść dzieloną w połowie można ustawić pod kątem 90-270 st. – za pomocą specjalnej podziałki oraz śruby blokującej. Dwie dodatkowe śruby służą do regulacji wzajemnego położenia płytek tworzących linie naroża. To sprzęt niezastąpiony przy układaniu glazury w przestrzeniach na styku dwóch ścian. 

Podsumowanie: Dlaczego warto zainwestować w przyssawki do glazury?

Profesjonalna przyssawka pozwala nie tylko na przenoszenie i montaż, ale też na wypoziomowanie układanej płytki oraz jej wyrównanie względem sąsiadujących elementów. Szczególną funkcję pełnią też przyssawki wibracyjne ułatwiające klejenie. To zaawansowane narzędzia, które oszczędzają czas, pozwalają uniknąć znacznej ilości poprawek i nadmiernej ilości niepotrzebnego kleju na krawędziach. Do tego znacząco zwiększają precyzję pracy glazurnika, a co za tym idzie przyczyniają się do bardziej efektownego rezultatu. Z pewnością warto w nie zainwestować. Wybierając przyssawki do glazury, zwróć uwagę na ich jakość i niezawodność. Takie modele znajdziesz w ofercie Högert Technik.