Silniki bezszczotkowe Högert
Nasze silniki bezszczotkowe, pozwalają elektronarzędziom akumulatorowym Högert osiągnąć moc i efektywność urządzeń przewodowych. Dają maksymalną odporność na duże obciążenia podczas pracy, wysoką prędkość i długoletnią trwałość.
Silniki bezszczotkowe Högert BlauPower to:
- supernowoczesna konstrukcja,
- 4-ro krotnie większa ilość materiału wytwarzającego moc względem tradycyjnych rozwiązań,
- pierwiastki ziem rzadkich użyte do budowy efektywnych magnesów,
- większa zawartość miedzi w cewkach niż konkurencja.


Dzięki temu, w porównaniu do szczotkowych są:
- mocniejsze,
- szybsze,
- odporniejsze na obciążenia,
- trwalsze,
- cichsze,
- lżejsze,
- mniejsze.
Silniki tradycyjne
Tradycyjne silniki szczotkowe wykorzystują mechaniczny komutator i szczotki węglowe, które w kontakcie z wirnikiem generują tarcie, wydzielanie ciepła oraz iskrzenie. Te elementy są kluczowe dla przekształcania energii elektrycznej akumulatora w mechaniczną. Dlatego silniki szczotkowe zwykle osiągają sprawność ok. 65 %. Ponadto konstrukcja sprawia, że są to urządzenia cięższe i większe. Tarcie powoduje zużycie mechaniczne, co wpływa negatywnie na efektywność działania, a także trwałość silnika.

Działanie tradycyjnego silnika polega na tym, że szczotki dostarczają prąd przez stale obracający się komutator do cewek na wirniku, umieszczonym wewnątrz magnesu o stałym polu. Prąd wytwarza w cewkach pola magnetyczne, co powoduje obrót zespołu cewki, poprzez odepchnięcie każdej cewki od podobnego bieguna i przyciągnięcie w kierunku przeciwnego bieguna stałego pola. Aby utrzymać obrót wirnika, konieczne jest ciągłe odwracanie prądu – tak, aby polaryzacja cewek ciągle się zmieniała. Odwrócenie prądu płynącego przez cewki powoduje obrót komutatora.
Silniki bezszczotkowe
Jak wynika z nazwy, urządzenia te nie posiadają w swojej konstrukcji szczotek, co wiąże się z wieloma zaletami. Eliminując stosowanie mechanicznie działających szczotek węglowych oraz zastępując komutator sterowaniem elektronicznym, upraszamy konstrukcję i eliminujemy wzajemne oddziaływania mechaniczne części silnika. Efektem jest brak tarcia, będącego przyczyną wytwarzania ciepła, iskrzenia, dźwięku oraz zużycia mechanicznego. Dzięki temu silnik staje się bardziej efektywny energetycznie, cichszy i mniej podatny na awarie oraz wymiany zużytych części. Silnik bezszczotkowy prądu stałego ma zwykle sprawność ok. 85%. Ponadto prostsza konstrukcja, eliminująca ciężkie części wpływa na mniejsze gabaryty i niższą wagę silnika, a co za tym idzie elektronarzędzia.

Działanie silnika bezszczotkowego polega na tym, że prąd jest dostarczany bezpośrednio do nieruchomych cewek, umieszczonych na statorze. Wirnik jest natomiast magnesem trwałym.
Większa efektywność działania i moc
Silniki bezszczotkowe, dzięki swojej unikatowej konstrukcji, oferują zwiększoną efektywność działania i większą moc. Eliminacja oporów mechanicznych pozwala na lepsze wykorzystanie energii akumulatora, co przekłada się na bardziej efektywną pracę. Moc silników bezszczotkowych może być o 20-30% większa w porównaniu do tradycyjnych silników szczotkowych.
Mniejsza waga i rozmiar
Usunięcie szczotek węglowych i mechanicznego komutatora pozwoliło na zmniejszenie wielkości i wagi silników bezszczotkowych. To przekłada się na lżejsze i bardziej kompaktowe elektronarzędzia, co zwiększa komfort pracy, szczególnie podczas długotrwałego użytkowania.
Mniejsza awaryjność
Brak szczotek węglowych, które są często źródłem awarii w tradycyjnych silnikach, znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzeń i przedłuża żywotność elektronarzędzi. Elektronarzędzia z silnikami bezszczotkowymi wymagają mniej konserwacji, a przy tym są bardziej niezawodne w długim okresie użytkowania.
Większa trwałość
Długotrwałe obciążenia, które mogą prowadzić do szybkiego zużycia tradycyjnych silników, mają znacznie mniejszy wpływ na silniki bezszczotkowe. Dzięki mniejszemu wydzielaniu ciepła i braku iskrzenia, które mogą prowadzić do przegrzewania się i uszkodzenia, elektronarzędzia te są w stanie służyć znacznie dłużej, co jest doskonałym wyborem dla intensywnie użytkujących je profesjonalistów i ambitnych amatorów.