Skip to main content

Każdy, kto wymieniał koła w swoim samochodzie, wie, jak uciążliwe może być odkręcanie zapieczonych śrub. Dzieje się tak z powodu działających na połączenie śrubowe naprężenia w połączeniu z kurzem i brudem. Jak poradzić sobie z taką niesforną śrubą? Zamiast siłować się zwykłym kluczem, warto postawić na akumulatorowy klucz udarowy. Jak on działa, kiedy się go stosuje i jaki model sprawdzi się najlepiej w warsztacie? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Do czego służy klucz udarowy?

W czasie odkręcania śruby przykłada się do niej moment obrotowy o określonej sile. Ten musi najpierw pokonać tarcie statyczne, a następnie dynamiczne, by wprawić śrubę w ruch. Zgodnie z prawami fizyki tarcie statyczne jest znacznie wyższe, co wymaga stosowania większego ramienia siły.

Alternatywą są klucze udarowe akumulatorowe. Wyposażone są one w dodatkowy udar, wywołujące powtarzające się drgania uchwytu o określonej sile. W ten sposób klucz uderza w śrubę z dużą częstotliwością, ułatwiając wykruszenie zasuszonego brudu oraz rdzy. Profesjonalny klucz udarowy akumulatorowy umożliwia w ten sposób odkręcenie mocno zapieczonych śrub. Zwiększa też efektywność pracy w warsztatach samochodowych. Jego działanie doceniają także załogi mechaników w Formule 1, gdzie odkręcenie, wymiana oraz zamontowanie kół w bolidzie trwa tylko kilka sekund.

Wymiana kół samochodowych to nie jedyne zadanie, jakie pełnić może klucz udarowy akumulatorowy. Wykorzystywany jest też przy składaniu i demontażu konstrukcji stalowych, głównie ze względu na niezawodność i szybkość działania. Jaki klucz udarowy akumulatorowy zatem wybrać? To zależy od zakresu wykonywanych prac.

Jaki klucz udarowy do kół?

Wybierając klucz udarowy akumulatorowy do wymiany kół samochodowych, należy zwrócić uwagę na takie parametry:

    • Moment obrotowy, czyli maksymalna siła, z jaką może być odkręcana śruba. Im będzie on większy, tym sprawniej działać będzie klucz
    • Sposób zasilania. Wybrać nieco słabszy udar elektryczny, czy wymagający dodatkowego osprzętu udar pneumatyczny? Decyzja nie jest tak oczywista, o czym więcej informacji znajdziesz na końcu tego artykułu.
  • Mocny klucz udarowy akumulatorowy cechuje się również znaczącą wagą. Ciężar oraz wyprofilowanie uchwytu ma duże znaczenie w przypadku profesjonalnych warsztatów samochodowych, ponieważ przekłada się na efektywność pracy.
  • Rodzaj wykonywanych prac. Śruby mocujące koła są łatwo dostępne, więc standardowe końcówki nie będą stanowiły problemu. Jeśli klucz będzie potrzebny także do montażu konstrukcji stalowych, warto pomyśleć o bardziej mobilnych rozwiązaniach.
  • Dopasowanie dodatkowego osprzętu. Klucz udarowy akumulatorowy ¾ cala będzie dobrze współpracować z końcówkami wkrętakowymi o tym samym wymiarze. Jeśli na wyposażeniu warsztatu jest już komplet końcówek ½ cala, konieczne będzie stosowanie przejściówki.

Dostępne u nas klucze udarowe akumulatorowe doskonale sprawdzają się nie tylko w warsztatach samochodowych, ale także w wielu innych zastosowaniach.

Klucz udarowy a konstrukcje stalowe

Obok zastosowań typowo warsztatowych, klucz udarowy akumulatorowy stosowany jest także przy wznoszeniu konstrukcji stalowych. Równie przydatny jest przy ich demontażu. Nawet mały klucz udarowy akumulatorowy zapewnia lepsze parametry pracy, niż klasyczne klucze. Tymczasem przy łączeniu ciężkich, stalowych elementów czas skręcania ma duże znaczenie. W przypadku trudno dostępnych miejsc szczególnie przydatny bywa klucz umożliwiający dokręcanie śrub niebędących w osi narzędzia.

Konieczne jest także dobranie odpowiedniego osprzętu, z którym współpracować będzie klucz udarowy akumulatorowy. Najlepszym rozwiązaniem wydają się końcówki wkrętakowe udarowe. Posiadają one dodatkową strefę uderzeniową, która chroni bit przed uszkodzeniem w czasie pracy. Są one trwalsze i mniej awaryjne, dlatego też wybierane są przez wielu właścicieli warsztatów samochodowych. Jednak zwykłe końcówki wkrętakowe również dobrze sobie radzą w połączeniu z kluczem udarowym.

Ile Nm powinien mieć klucz udarowy?

Moment obrotowy to kluczowa charakterystyka przy odkręcaniu śrub. Najmocniejszy klucz udarowy akumulatorowy 3000 Nm poradzi sobie z każdym połączeniem śrubowym. Jednak wraz z mocą rośnie także waga urządzenia oraz jego cena. 

Czy zatem w warsztacie konieczne jest posiadanie tak mocnego sprzętu? W większości przypadków doskonale poradzi sobie standardowy klucz udarowy akumulatorowy 700 Nm. Pozwala on na szybką wymianę kół, ale problem może pojawić się, gdy do warsztatu wjedzie pojazd terenowy. Duża ilość zasuszonego błota może spowodować, że do odkręcenia takich kół potrzebny będzie klucz udarowy akumulatorowy 1500 Nm. Jest to moc zalecana do większości warsztatów samochodowych.

Klucze udarowe nie powinny jednak zbyt często pracować w górnych granicach momentu obrotowego. Dlatego też w przypadku warsztatów wyspecjalizowanych do obsługi aut terenowych i sportowych lepszym rozwiązaniem będzie klucz udarowy akumulatorowy 2000 Nm. Warto pamiętać także o dobraniu zestawy końcówek do kluczy udarowych o odpowiedniej wytrzymałości. W przypadku mocniejszych kluczy należy postawić na końcówki udarowe. Są one przydatne także przy wykorzystaniu momentu zrywającego. W wielu modelach jest to chwilowo dostępny wyższy moment obrotowy, pozwalający na odkręcenie na przykład śrub mocujących koła w samochodach.

Klucz udarowy elektryczny czy pneumatyczny?

Jak powinien być zasilany dobry klucz udarowy akumulatorowy? Udar pneumatyczny jest znacznie skuteczniejszy, dlatego też znajduje on zastosowanie w mocno obciążonych warsztatach samochodowych. Wymaga on zakupu kompresora o wydajności około 500 l/min, a także podłączenia węża ze sprężonym powietrzem. Jednak sama konstrukcja jest dzięki temu znacznie lżejsza.

Tymczasem klucz udarowy akumulatorowy z udarem elektrycznym jest bardziej mobilny. Można zabrać go ze sobą w lawecie w celu wykonania naprawy w terenie. Klucz udarowy akumulatorowy ma jednak ograniczoną ilość energii. Bateria może się wyczerpać w najmniej odpowiednim momencie, uniemożliwiając dokończenie pracy. Dobrym rozwiązaniem jest dodatkowy akumulator do klucza udarowego, który można dokupić w naszym sklepie.