Skip to main content

Zakrętarki udarowe należą do specjalistycznych elektronarzędzi, przeznaczonych przede wszystkim do prac budowlanych oraz warsztatowych. Jednak zyskują one popularność także wśród majsterkowiczów. Do jakich prac można wykorzystać zakrętarki? I jak znaleźć optymalny model, który sprosta stawianym przed nim wymaganiom? O tym dowiesz się, czytając poniższy przewodnik.

Czym jest zakrętarka i jak działa?

Głównymi zadaniami, jakie spełniać ma zakrętarka udarowa elektryczna, jest wkręcanie i wykręcanie nakrętek, śrub oraz wkrętów. Szczególnie ułatwia pracę przy odkręcaniu zapieczonych śrub i wkrętów. W porównaniu do klucza udarowego, który pełni podobną funkcję, zakrętarki są znacznie mniejsze i lżejsze. Zwłaszcza bardzo mobilna zakrętarka udarowa akumulatorowa, która sprawdzi się zarówno w pracy w terenie, jak i na własnym podwórku.

Zakrętarka sprawdzi się także przy wierceniu otworów w miękkich materiałach, takich jak drewno czy metal. Nie zaleca się jej stosowania do takich materiałów jak beton czy cegły. Konieczne jest też zakupienie specjalnych, sześciokątnych wierteł, które będą pasować do uchwytu Gdzie kryje się tajemnica tego urządzenia?

Zakrętarka udarowa: podstawowe informacje i zasada działania

Co wyróżnia zakrętarkę wśród innych elektronarzędzi? Jest to włączający się samoczynnie udar obrotowy, gdy narzędzie w czasie pracy natrafi na opór. W takim przypadku napęd wrzeciona przełącza się z ciągłego na skokowy, ułatwiając dokręcenie wkręta czy odkręcenie zapieczonej śruby. Jaka jest więc różnica między zakrętarką a kluczem udarowym?

Oprócz wspomnianego wcześniej różnego rozmiaru, oba elektronarzędzia dysponują zupełnie innym momentem obrotowym. Kiedy klucze udarowe dysponują często momentem powyżej 1000 Nm, w przypadku zakrętarek wartość ta nie przekracza z reguły 250 Nm. Jest to zarówno wada, jak i zaleta. Dysponując niższym momentem zakrętarka nie poradzi sobie z mocno zapieczonymi śrubami mocującymi. Z drugiej strony dysponując mocnym kluczem łatwiej zerwać gwint lub uszkodzić miękki materiał (jak niektóre gatunki drewna). Dlatego też wybór zakrętarka czy klucz udarowy zależy w dużej mierze od prac, jakie są najczęściej wykonywane.

Istotną różnicą jest również rozmiar uchwytu. W przypadku kluczy udarowych może to być typowe ½ cala, jak również ¾, ⅝ czy cal. Zakrętarki natomiast są wyposażone w uchwyt sześciokątny ¼ cala. Natomiast we wkrętarko-wiertarkach, które również służą do odkręcania śrub, stosuje się uchwyt samozaciskowy. W tym porównaniu warto jeszcze zwrócić uwagę na mechanizm działania. Wkrętarka osiąga wysoką prędkość. Natomiast bardziej złożony układ w zakrętarce, przypominający bardziej młoteczek uderzający w kowadełko, pozwala na wygenerowanie kilkukrotnie większego momentu obrotowego.

Zakrętarka udarowa bezszczotkowa. Nowoczesne rozwiązanie dla profesjonalistów

Jeśli większość pracy odbywa się w miejscu z dobrym dostępem do sieci energetycznej, dobrym pomysłem jest zakrętarka udarowa sieciowa. Jednak znacznie częściej prace montażowe wykonuje się w terenie, gdzie nie ma dostępnych gniazdek. Dlatego też znacznie większą popularnością cieszą się modele akumulatorowe.

Obok tańszych modeli z silnikami elektrycznymi szczotkowymi, spotkać też można urządzenia nowej generacji, wyposażonych w silniki bezszczotkowe. Jaka jest różnica między nimi? To drugie rozwiązanie pozwala uzyskać nawet do 25% więcej mocy. Ponadto zakrętarka udarowa bezszczotkowa charakteryzuje się większą wytrzymałością przy najcięższych pracach. Większa bezawaryjność sprawia, że urządzenia nie trzeba tak często konserwować czy serwisować. Dlatego też, mimo wyższej ceny, zakrętarki bezszczotkowe wybierane są przez profesjonalistów.

Zastosowanie zakrętarki udarowej w praktyce

Choć dawniej były to elektronarzędzia wybierane tylko przez profesjonalistów, dziś w każdym przydomowym warsztacie swoje miejsce znajdzie zakrętarka udarowa. Zastosowanie tych urządzeń jest bardzo szerokie w domowych warunkach: od rozkładania i składania różnych urządzeń w czasie ich naprawy, przez skręcanie konstrukcji drewnianych aż po drobne prace przy samochodzie. Aby ułatwić sobie tego typu prace, warto wyposażyć się w dobry komplet końcówek wkrętakowych (HEX ¼ cala). Z odpowiednimi akcesoriami narzędzie to staje się bardzo uniwersalne, a jego przewagą nad standardowymi wkrętarkami jest dostęp do udaru. Dlatego coraz więcej osób wybiera do swojego garażu zakrętarkę udarową. Do czego jeszcze można ją wykorzystać?

Zakrętarki udarowe w przemyśle i budownictwie

W przemyśle lepiej sprawdza się zakrętarka udarowa 230 V lub modele pneumatyczne. Stały dostęp do sieci energetycznej, a często także do instalacji ze sprężonym powietrzem, pozwala na swobodną pracę urządzeniem na danym stanowisku pracy. Inaczej jest już w budownictwie, ponieważ większość prac wykonywana jest w terenie. Dlatego też fachowcy z tej branży wykorzystują zakrętarki udarowe.

W profesjonalnym zastosowaniu duże znaczenie nabiera trwałość urządzenia i osprzętu. Z tego powodu fachowcy wybierają droższe modele. Dotyczy to także akcesoriów. Klucze do zakrętarki udarowej poddawane są dużym obciążeniom w czasie pracy z powodu udaru. Dlatego też warto postawić na końcówki wkrętakowe udarowe, które są na tyle elastyczne, by pochłaniać częściowo moment obrotowy, co zwiększa ich żywotność.

Zakrętarka udarowa w garażu: przydatne narzędzie dla mechaników

Z omawianego urządzenia korzystają także mechanicy w warsztatach samochodowych. Zakrętarka udarowa sprawdzi się przy montażu i demontażu różnych podzespołów w pojeździe. Mniejszy moment obrotowy pozwala uniknąć przypadkowego zerwania gwintu przy mniejszych śrubach.Przewagą zakrętarki udarowej jest również znacznie większy moment obrotowy przy wymiarach i wadze podobnej jak w przypadku kluczu udarowego. Dlatego też  klucz udarowy sprawdzi się lepiej przy wymianie kół samochodowych,natomiast zakrętarka udarowa – do kół motocyklowych    

Zakrętarki udarowe dla monterów

Ze względu na wysoki moment obrotowy, niski ciężar i wygodę użytkowania, zakrętarki używane są równie często przez monterów. Szczególnie ważna w tym zakresie jest regulacja momentu, pozwalająca dokręcać śruby zgodnie ze specyfikacją montowanych urządzeń. Dodatkowo akumulatorowa zakrętarka sprawdzi się w trudnych warunkach, takich jak wąskie przestrzenie czy brak dostępu do sieci energetycznej.

Wybór zakrętarek udarowych: na co zwrócić uwagę?

Zakrętarki udarowe świetni sprawdzają się zarówno u profesjonalnych mechaników, budowniczych czy cieśli, jak i w przydomowym warsztacie. Jednak w każdym przypadku to inny model tego urządzenia zapewni najlepsze efekty. Zatem jaka zakrętarka udarowa będzie optymalnym wyborem dla Ciebie? Na co warto zwrócić uwagę?

  • Zasilanie. Zakrętarki pneumatyczne i sieciowe spotyka się głównie w warsztatach i halach produkcyjnych. W terenie lepiej sprawdzają się modele akumulatorowe.
  • Rodzaj silnika. W modelach elektrycznych lepiej wybrać zakrętarki bezszczotkowe, zapewniające większą bezawaryjność i trwałość.
  • Moment obrotowy. Określa on siłę, z jaką urządzenie obraca wrzecionem, a zatem także założoną końcówkę. Mierzony jest w Nm (niutonometrach). Jest to najważniejszy parametr w przypadku zakrętarek udarowych. Dla domowych majsterkowiczów optymalnym wyborem będzie zakrętarka akumulatorowa 18 V o momencie obrotowym 200 Nm.
  • Jakość wykonania oraz użyte do produkcji materiały. Metalowa obudowa (zamiast tworzywa sztucznego), czy większa ilość miedzi w cewce sprawia, że silnik jest mniej awaryjny   .
  • Wielkość i ciężar urządzenia, które przekładają się na jego moc. Powinny być one dobrane do zadań, jakie będą wykonywane przy użyciu zakrętarki.
  • Funkcje. Regulacja prędkości obrotowej, oświetlenie LED itd. ułatwiają pracę i zwiększają jej efektywność.
  • Wyposażenie. Odpowiednie wiertła czy końcówki wkrętakowe pozwalają na wykonanie każdego zadania. Warto wyposażyć się także w adapter do zakrętarek udarowych, który umożliwi korzystanie z końcówek różnych rozmiarów (½, ¼ oraz ⅜ cala).

Istotnych parametrów jest dużo. Jednak dwa z nich mają szczególnie duże znaczenie: moment obrotowy oraz regulacja prędkości obrotowej. Dlatego warto je omówić dokładniej.