Skip to main content

Dobrze naostrzone wiertło to podstawa precyzyjnej pracy. Z czasem jednak ulega ono stępieniu lub odkształceniu. Zamiast wymieniać je na nowe, możesz skorzystać z praktycznych metod ostrzenia wierteł. Sprawdź, jakie narzędzia do tego wykorzystać i jak zrobić to prawidłowo. 

Zregenerować czy porzucić? Dlaczego warto ostrzyć wiertła?

Zakup prostego wiertła to wydatek rzędu kilku złotych. Najtwardsze wiertła do metalu kosztują natomiast kilkadziesiąt lub nawet powyżej 100 zł. Mogłoby się wydawać, że przy stępieniu tego rodzaju narzędzi najlepszym wyjściem jest ich wymiana. Rzeczywiście, przy znacznym stopniu zużycia może to być optymalne rozwiązanie. Jednak w wielu przypadkach specjalistyczne wiertła wysokiej jakości warto poddać renowacji. W tym celu możesz wykorzystać profesjonalny przyrząd do ostrzenia wierteł lub inne narzędzia, np. szlifierkę.

Szukając najlepszych urządzeń do ostrzenia wierteł pamiętaj, że nie ma wierteł uniwersalnych. Każde z nich jest nieco inne, dlatego wymaga innej metody ostrzenia. Wyróżniamy wiertła płaskie, spiralne i kręte. Obowiązuje też podział ze względu na materiał, do którego zostały przeznaczone:

  • do drewna
  • do metalu z ostrzem stalowym 
  • do blach 
  • do betonu, z ostrzem z węglików (tzw. wiertła widiowe) 
  • wielofunkcyjne do metalu lub betonu z ostrzem z węglików 
  • do tworzyw sztucznych

Jak widać, wiertła o różnym przeznaczeniu wykonane zostały z różnych materiałów. To jeden z czynników, który wpływa na wybór metody ich ostrzenia.

Jak ostrzyć wiertła na szlifierce?

Jeśli nie chcesz inwestować w przyrząd do ostrzenia wierteł, możesz wykorzystać zwykłą szlifierkę. Narzędzie to sprawdzi się przede wszystkim do większości wierteł o większej średnicy, takich jak np. wiertła do drewna. Niestety szlifierka do ostrzenia wierteł specjalistycznych raczej się nie nadaje – w ten sposób możesz łatwo zniszczyć swoje wiertło.

Jak ostrzyć wiertło na szlifierce? Wybierz odpowiednie artykuły ścierne. Najlepiej skorzystaj ze ściernic elektrokorundowych. Wiertło przyłóż do kamienia szlifierskiego i powoli obracaj zgodnie z kierunkiem wiercenia. Pamiętaj, by często na chwilę przerywać ostrzenie wiertła – w przeciwnym razie może się nadmiernie nagrzać i uszkodzić.

Popularnym sposobem na zwiększenie wytrzymałości, twardości, odporności na ścieranie, ale też wzrost granicy plastyczności i sprężystości, jest tzw. hartowanie wiertła. Polega ona na szybkim schłodzeniu materiału po jego uprzednim nagrzaniu do wysokiej temperatury podczas ostrzenia. Takie działanie wprawdzie przyczynia się do nadania stali właściwości, z którą zwykle ją kojarzymy, jednak wymaga ostrożności. Aby zrobić to prawidłowo, należy odpowiednio dobrać czas takiej kąpieli wodnej. Wymaga to m.in. znajomości składu chemicznego hartowanego materiału. Nieumiejętne hartowanie może doprowadzić do odkształceń lub nawet pęknięć wiertła. 

Szlifierko-ostrzałka, czyli tzw. maszynka do ostrzenia wierteł

Czymś pomiędzy przyrządem do ostrzenia wierteł a wykorzystywaną w tym celu szlifierką jest szlifierko-ostrzałka. Co ważne, tego rodzaju maszynka do ostrzenia wierteł sprawdza się także w przypadku małych elementów – wierteł specjalistycznych.

Szlifierko-ostrzałki swoim wyglądem przypominają szlifierki stołowe. Zostały jednak wyposażone w dodatkowy uchwyt do ostrzenia wierteł. Pozwalają na płynną i sprawną regulację prędkości obrotowej, co znacznie ułatwia precyzyjną pracę przy wiertłach o różnych parametrach. Prowadnica do ostrzenia wierteł oraz specjalna konstrukcja zapewniająca tłumienie drgań pozwalają na większą dokładność pracy.

Tego rodzaju urządzenie pozwala na dostosowanie kąta ostrzenia wiertła do potrzeb. Dodatkowo zostało wyposażone w pojemniczek na chłodziwo.

Przyrząd do ostrzenia wierteł

Jeśli często musisz ostrzyć wiertła, najkorzystniejszym rozwiązaniem okaże się zakup specjalistycznego przyrządu do ostrzenia wierteł. Ma on formę uchwytu montowanego np. do szlifierki, z wbudowanym wspornikiem zapewniającym stabilność. Wystarczy umieścić wiertło w uchwycie, zbliżyć je pod odpowiednim kątem do kamienia szlifującego, określić głębokość ostrzenia wiertła do metalu, szkła itp. zgodnie z dołączoną instrukcją, a na koniec zeszlifować je z każdej strony.

Ta specjalistyczna przystawka do ostrzenia wierteł jest niezbędna, jeśli planujesz renowację nie tylko wierteł do metalu, ale też m.in. wierteł widiowych. Ostrzenie wierteł do betonu i szkła musi być bardzo precyzyjne – wymaga zachowania odpowiedniego kąta i głębokości szlifowania. Przyrząd do ostrzenia wierteł pomaga zachowywać taką dokładność, a przy tym jest wygodny i prosty w użyciu. Tego rodzaju urządzenie sprawdza się też przy narzędziach o niewielkich gabarytach. 

Kiedy ostrzenie wiertła powierzyć profesjonaliście?

Nawet jeśli jesteś fachowcem w swojej dziedzinie, w niektórych przypadkach prace związane z ostrzeniem wierteł powierz profesjonalnym, wyspecjalizowanym w tym celu warsztatom. To ważne m.in. przy ostrzeniu wierteł stopniowych. Ich specyficzna, stożkowa budowa znacząco utrudnia samodzielne ostrzenie np. szlifierką. Próba renowacji tego rodzaju wierteł, ale też niektórych małych wierteł specjalistycznych, na własną rękę, może się skończyć ich uszkodzeniem.