Skip to main content

Każdego roku w zakładach pracy oraz miejscach objętych robotami zewnętrznymi dochodzi do wypadków. Wielu z nich można by uniknąć, gdyby znajdujące się tam osoby posiadały odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Sprawdź, w jakich warunkach i dziedzinach pracy konieczne jest zastosowanie odzieży ostrzegawczej.

Odzież ostrzegawcza odblaskowa – czym różni się od zwykłego ubrania roboczego?

Zapewnienie pracownikom odzieży to podstawowy obowiązek wielu pracodawców. Jednak w niektórych zawodach środki ochrony indywidualnej, czyli odzież ochronna, muszą spełniać szczególne wymogi. Ubrania ostrzegawcze produkowane są w zgodzie z restrykcyjnymi normami unijnymi, związanymi m.in. z zastosowaniem fluorescencyjnego koloru tła oraz odpowiedniego udziału procentowego elementów odblaskowych.

Oczywiście odzież robocza odblaskowa może być stosowana także w zawodach, co do których przepisy nie wyznaczają takich wymagań. Warto też zaopatrzyć się w ubranie odblaskowe prywatnie – szczególnie, gdy często podróżujesz rowerem, motocyklem lub poruszasz się jako pieszy po poboczu.

Ubranie ostrzegawcze odblaskowe w pracy drogowej

Odzież ostrzegawcza, czyli m.in. kamizelki odblaskowe, kurtki czy spodnie, to niezbędny element wyposażenia pracowników pełniących obowiązki służbowe w miejscach, w których istnieje ryzyko potrącenia przez pojazdy ruchome. 

Warto pamiętać, że ograniczona widoczność występuje nie tylko po zmroku, ale też w pochmurną czy mglistą pogodę. Tak naprawdę jednak warunki atmosferyczne nie mają tu znaczenia – zapewnienie pracownikom spodni ostrzegawczych i innych elementów odzieży o wysokiej widoczności jest wymaganiem stawianym firmom zatrudniającym przy różnego rodzaju pracach drogowych.

Odzież ochronna ostrzegawcza na budowie

Użycie ciężkiego sprzętu i narzędzi potencjalnie niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia i życia wymaga zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Właśnie dlatego na wszelkiego rodzaju budowach każda osoba znajdująca się na terenie wykonywanych prac musi być dobrze widoczna. Odzież ostrzegawcza z daleka sygnalizuje, że w danym miejscu znajduje się człowiek. Dzięki temu operatorzy maszyn i pozostali pracownicy mogą zachować szczególną ostrożność.

W niektórych sytuacjach, aby zachowana była ochrona ciała, osoba przebywająca na budowie nie musi nosić kompletnego stroju. Pracownicy odwiedzający ją sporadycznie, np. na kontrole, pomiary czy ocenę tempa realizacji inwestycji, mogą mieć jeden element odzieży ostrzegawczej BHP. Najczęściej jest to prosta kamizelka odblaskowa – tradycyjny model z cienkiego materiału lub z dodatkowym ociepleniem, taki jak np. REMS ORLA kamizelka ostrzegawcza.

Odzież ochronna o intensywnej widzialności w innych zawodach

Oczywiście powyższe zawody nie wyczerpują listy prac wymagających zastosowania odzieży ostrzegawczej. Ubrania o intensywnej widzialności (tzw. hi-vis), takie jak kurtki ostrzegawcze i spodnie, wymagane są także od pracowników portów i lotnisk, szybów wydobywczych, rafinerii, platform wiertniczych itp. W tym wypadku rzeczywiste bezpieczeństwo zapewnia pełna ochrona ciała.

Podobną funkcję jak przy pracach drogowych ubrania o wysokiej widoczności pełnią przy pracach na torowiskach tramwajowych i kolejowych. Ubrania ostrzegawcze stosuje się także w pracach leśnych – szczególnie wtedy, gdy do wycinki wykorzystywane są maszyny i narzędzia tnące.

Odzież ostrzegawcza to z oczywistych względów podstawa w pracy strażaków, pogotowia ratunkowego, ratownictwa górskiego, policji i pozostałych służb.

Ubranie ostrzegawcze w pracy kierowcy zawodowego

Polskie przepisy nie wymagają od kierowców aut posiadania kamizelki odblaskowej ani żadnego innego ubrania ostrzegawczego. Podstawą wyposażenia samochodu jest gaśnica i trójkąt. Jednak wielu zawodowych kierowców, który każdego tygodnia spędzają wiele godzin w trasie, decyduje się na zaopatrzenie w odzież BHP ostrzegawczą.

Każdy postój, nawet na poboczu, naraża uczestnika ruchu drogowego na nieprzewidziane sytuacje. Ubranie odblaskowe okaże się szczególnie ważne w przypadku awarii pojazdu lub wypadku. Po zmroku kamizelka ostrzegawcza, kurtka lub inny element odzieży o intensywnej widzialności będzie dla jadącego samochodu dostrzegalny nawet wcześniej niż stojący na poboczu pojazd! Dla własnego bezpieczeństwa warto mieć kamizelkę w aucie lub nawet na co dzień nosić odzież z elementami odblaskowymi.

Jakość i praktyczne rozwiązania

Normy określone dla odzieży ostrzegawczej wyznaczają standard widoczności. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju ubrania spełniają też inną rolę. Nie tylko zapewniają bezpieczeństwo w dzień i w nocy, w każdych warunkach, ale też chronią ciało przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Wyposażone w specjalne kieszenie, ubranie ostrzegawcze pozwala na wygodne przechowywanie narzędzi i innych drobnych akcesoriów, a także telefonu i dokumentów.

Wybierając odzież ostrzegawczą, zwróć uwagę na jakość wykonania i materiałów. Kupowanie najtańszych produktów, nawet tych oznaczonych certyfikatami, na dłuższą metę może się nie odpłacić. Ubrania gorszej jakości zwykle szybciej tracą swoje właściwości odblaskowe. Pasy mające zapewniać widoczność niszczą się w praniu. W rezultacie już po relatywnie krótkim okresie intensywnej eksploatacji odzieży ochronnej hi-vis może zajść konieczność wymiany jej na nową. Zdecydowanie lepiej postawić na rozwiązania sprawdzonego producenta.