Skip to main content

Kask ochronny to narzędzie, które wpływa na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracownikom – realizacja przez niego prawidłowej roli zależy jednak od tego, czy został on prawidłowo dobrany pod kątem wykonywanej pracy, spełnia odpowiednie normy, a także: posiada aktualny termin ważności. Ten ostatni czynnik często budzi zaskoczenie. Hełmy ochronne, tak jak inne środki ochrony indywidualnej, posiadają jednak termin przydatności. Jak sprawdzić ważność kasku ochronnego? Wyjaśniamy. 

Ile jest ważny kask ochronny?

Kask ochronny, nazywany także w ustawodawstwie BHP hełmem ochronnym, to środek ochrony indywidualnej, którego zadaniem jest zabezpieczenie głowy użytkownika przed uderzeniem. 

Jego rola w przypadku wykonywania pracy narażonej na upadek przedmiotów z góry lub zagrożonej wystającymi elementami, jest nieoceniona. Dla poprawnego pełnienia swojej funkcji hełm ochronny musi jednak nie tylko spełniać wymagane normy oraz być dostosowany do charakteru wykonywanej pracy, np. DIEMEL hełm ochronny wysokościowy biały, dedykowany pracownikom wysokościowym. 

Kluczowe znacznie w tym wypadku ma także ważność kasku BHP. Data ważności hełmu ochronnego jest uzależniona od tworzywa, z którego dany produkt został wykonany. Wynika to z jego codziennej eksploatacji oraz narażenia na warunki zewnętrzne – np. promienie UV, które wpływa na zużywanie się powłok, z których kask wyprodukowano. To z kolei zwiększa ich kruchość i podatność na pęknięcia, ograniczając właściwości ochronne. Na rynku znaleźć można oczywiście kaski o zwiększonej odporności na promieniowanie słoneczne – np. PLONER hełm ochronny niebieski, nadal jednak podlegają one konieczności wymiany po upływie określonego terminu. 

Wobec tego ile ważny jest kask ochronny?

  • Hełm z pokrywą termoplastyczną może być użytkowany do 4 lat od daty produkcji, np. PRIM hełm ochronny czerwony,
  • Hełm z żywicy fenylowej z włóknem tekstylnym albo z poliestru z dodatkiem włókna szklanego jest ważny nawet do 10 lat od daty jego wyprodukowania.  

Jak sprawdzić ważność kasku ochronnego?

Ważność kasku ochronnego jest bardzo łatwa do zweryfikowania. Należy sprawdzić, zamieszczoną na skorupie hełmu datę produkcji oraz obliczyć przydatność w zależności od tego, z jakiego tworzywa została wykonana. 

Termin ważności kasku ochronnego to jedna z informacji, jaką tam znajdziemy. Producenci zobligowani są również do tego, by zawrzeć na hełmie także numer normy PN-EN 39, rodzaj kasku, kwartał i rok produkcji, tworzywo, z którego został wykonany oraz znak firmowy producenta. Tego rodzaju informacje są bardzo cenne, ponieważ pozwalają zweryfikować to czy kask można swobodnie użytkować. 

Przegląd kasków ochronnych: jak często i kiedy warto wymienić hełm?

Ważność hełmu ochronnego to niejedyny czynnik, który warunkuje konieczność jego wymiany. Dla oceny poprawności działania sprzętu znaczenie będzie miał przegląd kasków ochronnych. Odpowiadają za niego pracownicy, którym powierzono kask, każdego dnia weryfikując wzrokowo czy na jego powierzchni nie pojawiały się rysy lub pęknięcia.

To właśnie tego rodzaju ocena wzrokowa stanowi podstawę kontroli kasków ochronnych. Co ważne, pracownicy nie mają również prawa wprowadzać żadnych modyfikacji w sprzęcie. Muszą za to dbać o powierzone hełmy, eksploatując je zgodnie z zaleceniami producenta – np. przechowując w oparciu o wytyczne, nie pozostawiając na zewnątrz i nie narażając produktu na zbędną ekspozycję. 

Kiedy jednak zauważą na powierzchni kasku rysy, pęknięcia lub odkształcenia mogące negatywnie wpłynąć na jego właściwości, powinni je zgłosić i dokonać niezwłocznej wymiany sprzętu. 

Należy pamiętać, że uszkodzenie i termin ważności kasku ochronnego to niejedyne czynniki, które powinny zmobilizować nas do wymiany tego środka ochrony osobistej. Zwróćmy uwagę także na jego dopasowanie do wykonywanej pracy i spełnianie norm. W przypadku firm, w których zatrudniona jest większa liczba pracowników, warto prowadzić ewidencję hełmów ochronnych i oznaczać konieczność zakupu nowych. Pozwoli to pracować wyłącznie w sprawnym i ważnym hełmie, który zapewni nam bezpieczeństwo. W jego zakresie nie należy z kolei decydować się na kompromisy.