Skip to main content

Układanie glazury wymaga wprawy oraz doświadczenia. Szczególnie trudne może być manipulowanie płytkami. W takich przypadkach warto wykorzystać przyssawki do płytek. Nie tylko ułatwią i przyśpieszą remont, ale również zapobiegną nadmiernemu zabrudzeniu krawędzi resztkami kleju. Czym są przyssawki wibracyjne, próżniowe czy mimośrodowe do płytek? Jak działają? I który z typów wybrać na swoje potrzeby? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Jak działa przyssawka do glazury?

Uchwyty do przenoszenia płytek wyposażone są w gumowe przyssawki, które dokładnie przylegają do powierzchni kafla. Przy ich uruchomieniu (poprzez dźwignię lub włączenie pompki próżniowej), pomiędzy gumą a płytką powstaje podciśnienie. Oznacza to, że ciśnienie powietrza z zewnątrz jest wyższe i dociska przyssawkę do płytki, zapewniając mocne mocowanie. Ten sam efekt można zaobserwować, gdy z plastikowej butelki wyciągniemy powietrze. Ciśnienie z zewnątrz spowoduje, że ścianki zapadną się do środka.

Wśród najczęściej stosowanych narzędzi przez glazurników znaleźć można trzy typy przyssawek do płytek:

l  Przyssawka mimośrodowa do płytek. Jest to rozwiązanie najprostsze, ale i bardzo skuteczne. W zależności od modelu ich udźwig waha się między 25 a 50 kg, co pozwala na wykonywanie większości prac glazurniczych. Przyssawka podwójna może mieć udźwig nawet 80 kg.        

l  Przyssawka próżniowa do płytek działa na zasadzie podciśnienia, które przytrzymuje płytkę w pożądanej pozycji w czasie montażu. Tego typu urządzenia często posiadają dodatkowy manometr. Nośność przyssawki próżniowej do płytek może wynosić nawet do 190 kg. Obok modeli ręcznych z manometrem spotkać można także elektryczne z akumulatorem. Zapewniają one stałą moc ssania, zwiększając w ten sposób precyzję i efektywność pracy.
       

l  Przyssawka wibracyjna do płytek. Zapewniają równomierne rozprowadzenie kleju pod powierzchnią płytki, co zwiększa ich trwałość i odporność na uszkodzenia. W większości przypadków zasilane są za pomocą niewielkiego akumulatora. Jednak ich udźwig jest nieco mniejszy i mieści się w granicach 25-50 kg (podobnie jak modele mimośrodowe).

Różny sposób działania przynosi optymalne efekty w różnych rodzajach prac, w zależności między innymi od ciężaru płytek.

Rodzaje przyssawek do płytek

Wśród najpopularniejszych typów przyssawek wyróżnić można:

  • Przyssawkę pojedynczą, aluminiową o udźwigu 50 kg. Sprawdza się w transporcie, przemieszczaniu oraz montażu przedmiotów o gładkiej powierzchni. Stosuje się ją do szkła, płytek ceramicznych, płyt metalowych oraz laminatów. Aluminiowy korpus zapewnia bardzo dużą wytrzymałość, a jednocześnie jest dość lekki. Przyssawkę można stosować także w trudnych warunkach. Przemyślana, ergonomiczna konstrukcja ułatwia korzystanie z przyssawki nawet tylko jedną ręką.
  • Przyssawkę podwójną, aluminiową o udźwigu 130 kg. Transport oraz montaż płyt metalowych, laminatów, płytek ceramicznych oraz szkła o ciężarze nawet do 130 kg możliwy jest z pomocą trwałej, aluminiowej przyssawki podwójnej. Niska waga i ergonomiczny kształt ułatwia pracę oraz pozwala na złapanie przyssawki jedną ręką.
  • Przyssawkę kątową do mocowania płytek o ciężarze do 130 kg. Rękojeść dzielona w połowie długości pozwala na ustawienie przyssawek pod kątem w zakresie od 90° do 270°. Ustawienie prawidłowego kąta jest możliwe dzięki czytelnej podziałce. Po ustawieniu urządzenie blokuje się z pomocą śruby blokującej.
  • Przyssawkę do płaszczyznowania płytek. Jest to urządzenie do regulowania wzajemnej odległości oraz poziomu elementów wykonanych ze szkła, a także płytek ceramicznych, płyt metalowych i laminatów. Regulowany uchwyt pozwala na zmianę odległości między elementami, a śruby dociskowe odpowiadają za ustalenie płaszczyzny.

Każdy typ przyssawek do płytek ma swoje zalety i wady. Jak zatem wybrać najlepsze rozwiązanie, dopasowane do swoich potrzeb?

Przyssawka do płytek a powierzchnia

Jednym z kluczowych aspektów jest wielkość kafelek. Przyssawki do płytek wielkoformatowych muszą posiadać odpowiednio duży udźwig. Płyty gresowe o grubości 20 mm mają ciężar do 45 kg/m2. W przypadku kafli o wielkości około 2 m2 konieczny jest zatem udźwig powyżej 90 kg. W takim przypadku warto postawić na przyssawkę ręczną próżniową z manometrem. Pozwoli ona kontrolować podciśnienie, zapewniając optymalny udźwig.

Jak wybrać przyssawkę do przenoszenia płytek?

Jak dobrać odpowiednie przyssawki do płytek ceramicznych? Wielkość kafelek ma kluczowe znaczenie, ale bardzo ważna jest też faktura glazury: czy potrzebne będą przyssawki do płytek chropowatych, czy gładkich. Jakie zatem narzędzia dla glazurników będą najlepsze?

  •         Dużą popularność zyskują ostatnio kafle o dużych powierzchniach. W takim przypadku warto zastosować przyssawki próżniowe do płytek wielkoformatowych. Wytwarzają i utrzymują one znacznie niższe podciśnienie, niż modele mimośrodowe, co przekłada się na większy udźwig.
  •         W przypadku małych płytek lepiej wybrać przyssawki mimośrodowe o niewielkich rozmiarach. Po przyłożeniu gumowej płaszczyzny na płytce wystarczy zacisnąć uchwyt. Mechanizm mimośrodowy spowoduje wciągnięcie gumy, przez co powstanie pod nią podciśnienie. Bardzo ważne jest, by cała powierzchnia przyssawki mieściła się na płytce. Jeśli będzie ona wystawać, wytworzone podciśnienie zostanie od razu wyrównane (napłynie powietrze z zewnątrz), a w efekcie płytka od razu odpadnie od urządzenia.
  •         Płytki o gładkiej powierzchni dobrze współpracują z każdym typem przyssawek do glazury. Guma dobrze do nich przylega, zapewniając szczelność i niezawodność na najwyższym poziomie.
  •         Estetyczne kafle o chropowatej lub strukturalnej powierzchni mogą sprawić więcej problemu. Choć przyssawka powinna dopasować się do kształtu powierzchni, możliwe jest powstanie mikro nieszczelności, które z czasem zmniejszają poziom podciśnienia. Dobrym pomysłem w takim przypadku jest model akumulatorowy o średnicy 200 mm z manometrem. Samoczynnie wytłacza on powietrze spod uchwytu, utrzymując podciśnienie na stałym poziomie. Dodatkowy manometr pozwala kontrolować stan mocowania. W razie zbyt szybkiego wzrostu ciśnienia umożliwia odłożenie płytki w bezpieczny sposób i ponowne uchwycenie jej przyssawką do glazury.

Przy wyborze przyssawki warto kierować się także ilością pracy. Obok klasycznych modeli próżniowych i mimośrodowych, znaleźć można także przyssawki wibracyjne, które zwiększają efektywność pracy przy układaniu glazury.

Przyssawka wibracyjna: jak działa i czy warto w nią zainwestować?

Coraz większą popularnością cieszą się przyssawki wibracyjne do płytek. Ułatwiają one pracę, szczególnie w dużych łazienkach czy kuchniach. Z drugiej strony ich cena jest kilkadziesiąt razy wyższa niż w przypadku mimośrodowej przyssawki pojedynczej. Czy warto inwestować w takie rozwiązania?

Równomierne rozprowadzenie kleju zapobiega powstawaniu pęcherzyków powietrza, będących najsłabszym elementem, podatnym na uszkodzenia. Usunięcie takich pustych przestrzeni jest szczególnie ważne w narożnikach. Przyssawka wibrująca do płytek to najlepszy wybór dla specjalistów, zajmujących się glazurą na co dzień. Lepsza efektywność pracy, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości: glazura jest trwała i odporna na uszkodzenia.

Jak uniknąć pękania płytek podczas układania dzięki przyssawce wibracyjnej?

Jest jeszcze jedna zaleta, która powoduje, że wibracyjne przyssawki do układania płytek są najlepsze. Z ich pomocą można uniknąć pękania płytek. Dlaczego tak się dzieje? Niewielkie wibracje powoli wciskają kafelek w klej, bez niepotrzebnego nacisku. W ten sposób płytki mogą być mocno dociśnięte bez ryzyka powstania momentu siły. Mniej zniszczonych płytek to oszczędności na materiale, które często u profesjonalistów szybko pokrywają koszty zakupu przyssawek wibracyjnych do płytek.