Plecaki i torby na narzędzia to nieodzowny element pracy każdego fachowca. Ze względu na charakter wykonywanych zadań, są one szczególnie narażone na zabrudzenia i trudne warunki użytkowania. Budowy, remonty mieszkań, montaż instalacji czy naprawa urządzeń transportowych i maszyn budowlanych to miejsca pełne pyłu, błota, smarów, olejów oraz innych zanieczyszczeń, które mogą osadzać się na powierzchniach tych akcesoriów. W takich środowiskach nieuniknione są także kontakt z betonem, tynkiem czy chemikaliami stosowanymi w pracy.
Aby plecaki i torby mogły służyć jak najdłużej, zachowując jednocześnie estetyczny wygląd i funkcjonalność, niezbędne jest ich regularne i odpowiednie czyszczenie. W tej instrukcji przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak dbać o te produkty, aby przedłużyć ich żywotność oraz zapewnić wygodę i higienę pracy.
Jak się do tego zabrać
- Opróżnij dokładnie torbę lub plecak.
- Odłącz od pranego przedmiotu odpinane kieszenie i paski, które można czyścić oddzielnie.
- Aby zwiększyć efektywność prania, usuń najpierw luźny brud, piasek, itp. Odwróć plecak lub torbę do góry spodem i wytrząśnij energicznie lub użyj odkurzacza.
- Zapoznaj się z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia konkretnego produktu na wszytej instrukcji.
- Przygotuj odpowiedniej wielkości, czysty pojemnik na pranie ręczne, jak wanna, umywalka, miska, czy nawet wiadro. Najlepiej jeżeli pojemnik jest dwa razy większy niż prany przedmiot.
- Wypełnij pojemnik letnią wodą i neutralnym detergentem.
- Wymieszaj detergent w wodzie.
- Delikatnie wyszoruj wnętrze i zewnętrzną stronę przedmiotu za pomocą gąbki lub szmatki. Zwróć szczególną uwagę na brudne miejsca i części, które są w bezpośrednim kontakcie z ciałem, gdy masz plecak na sobie.
- Jeśli są jakieś wyjmowane kieszenie, paski, które trzeba również oczyścić, można je wyprać osobno w ten sam sposób.
- W przypadku plecaka lub torby z plamami, na zanieczyszczone miejsca należy nanieść odplamiacz. Wcześniej przeprowadź próbę działania odplamiacza na niewidocznym miejscu. Pozostaw odplamiacz na plamie na około 15 min., następnie wyszoruj to miejsce gąbką lub szczoteczką.
- Spłucz wszelkie pozostałości mydła i detergentu. Najlepiej to zrobić za pomocą prysznica, lub strumienia wody z kranu.
- Osusz wstępnie ręcznikiem lub ściereczką.
- Pozostaw do naturalnego wyschnięcia, wieszając przedmiot go do góry dnem w odpowiednim miejscu, najlepiej zacienionym z dobrą cyrkulacją powietrza. Dzięki temu zapobiegniesz uszkodzeniom powodowanym przez promieniowanie UV. Nie należy suszyć plecaka w suszarce.
Pamiętaj o zasadach
- Nie pierz w pralce. Grozi to rozdzieleniem warstw tkanin – wodoodpornej i podszewki. Ponadto mocny ruch wirowy może doprowadzić do zbicia się i pomarszczenia tkaniny.
- Pierz ręcznie.
- Temperatura wody może osiągać maksymalnie 40 ℃.
- Używaj neutralnych detergentów jak np. płyn do mycia naczyń, szampon.
- Nie używaj nawet w najmniejszych ilościach agresywnych detergentów jak np. wybielacze.
- Nie mocz plecaków i toreb przez długi czas.
- Nie stosuj pumeksu i innych twardych przyrządów do czyszczenia. Zamiast tego użyj gąbki, szmatki lub miękkiej szczotki.
- Nie wyżymaj i nie wykręcaj materiału w celu wyciśnięcia wody po praniu.
- Nie susz plecaka czy torby w suszarce lub słonecznym miejscu.
- Nie używaj żelazka.