Skip to main content

Niskie temperatury w zimowych miesiącach to wielki test dla akumulatorów samochodowych. Jeśli z różnych przyczyn Twój akumulator nie przeszedł go pomyślnie, być może będziesz musiał go naładować. Okazuje się, że sposób, czas trwania i to, jakim prądem ładujesz akumulator, ma ogromne znaczenie dla jego żywotności, ale też dla bezpieczeństwa. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo! 

Trudny czas dla akumulatorów. Dlaczego zimą auto nie odpala?

Akumulator to źródło prądu w samochodzie. Dzięki obecności alternatora ładuje się podczas jazdy – nie trzeba go uzupełniać z zewnątrz ani wymieniać baterii. Zdarza się jednak, że akumulator odmawia posłuszeństwa. Szczególnie zimą wychodzą na jaw wcześniejsze zaniedbania serwisowe, ale też sposób użytkowania auta niesprzyjający pracy akumulatora, np. częsta jazda na krótkich dystansach. Tak naprawdę jednak czynników tych jest wiele – nie każdy da się przewidzieć i wyeliminować.

Ponadto akumulator, jak każda inna bateria, z czasem traci swoje właściwości. Jeśli więc musisz coraz częściej ładować akumulator, a odpalenie pojazdu staje się coraz trudniejsze, być może przyszedł czas na zakup nowej baterii.

Istnieje kilka metod na przywrócenie pojazdowi zdolności do jazdy. W nagłych sytuacjach, gdy potrzebne jest szybkie uruchomienie akumulatora, najlepiej sprawdzą się przewody rozruchowe i oczywiście drugie, sprawne auto. Nawet jeśli do tej pory Twój akumulator nie odmówił posłuszeństwa, dobrze jest mieć takie kable zawsze w samochodzie. Być może konieczne będzie udzielenie pomocy innemu uczestnikowi drogi lub znajomemu, który zwróci się do Ciebie w awaryjnej sytuacji. 

Przewody nic nie dają? Czas na ładowanie akumulatora prostownikiem

Zdarza się, że nawet pomimo najlepszych kabli rozruchowych akumulator się nie ładuje. Wtedy musisz go wypiąć i podłączyć do zewnętrznego źródła napięcia w domu, garażu czy innym pomieszczeniu. Ładowanie akumulatora w domu wymaga wtedy zastosowania dodatkowych urządzeń. To prostowniki – urządzenia, które zamieniają prąd zmienny w prąd stały, dzięki któremu akumulator po włożeniu do auta zasila je w energię elektryczną.

Przed użyciem ładowarki elektronicznej zadbaj o miejsce, w którym będzie się odbywało ładowanie akumulatora. Nie ustawiaj prostownika tam, gdzie może dojść do zapłonu. Bliskość kuchenki gazowej czy palenie papierosa w pobliżu akumulatora ładowanego prostownikiem jest bardzo niebezpieczna. Podczas tego procesu akumulator wytwarza wodór, musisz więc odpowiednio zadbać o przestrzeń do jego ładowania. Pamiętaj, że wodór jest gazem wybuchowym i silnie łatwopalnym – dla bezpieczeństwa więc zadbaj o dobrą wentylację w pomieszczeniu podczas ładowania akumulatora. 

Prawidłowe ładowanie akumulatora

Średni czas użytkowania akumulatorów samochodowych wynosi od 3 do 5 lat. Oczywiście zależy on od jakości zakupionej baterii, ale też od dbałości o samochód oraz m.in. od prawidłowego ładowania akumulatora.

Poniżej znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie, jak ładować akumulator prostownikiem, by czynność ta została przeprowadzona w sposób optymalny dla baterii i była bezpieczna.

  1.     Przygotuj się

Załóż rękawice i okulary ochronne. Bezpieczeństwo jest kwestią, o której przy ładowaniu akumulatora wielu zapomina. Tymczasem te podstawowe środki ochrony są bardzo ważne, ponieważ w elektrolicie baterii znajduje się kwas siarkowy, który ma silnie żrące działanie.

  1.     Odłącz akumulator

Zaciągnij ręczny hamulec, wyjmij kluczyki ze stacyjki i otwórz maskę. Odepnij akumulator, zaczynając zawsze od klemy ujemnej. Rozpoznasz ją po czarnym lub niebieskim kolorze. Wykonanie tej czynności w odwrotnej kolejności to ryzyko wybuchu. Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Następnie odepnij klemę dodatnią w kolorze czerwonym. Do poluzowania zacisku niezbędny może okazać się klucz – miej go pod ręką!

Ważne! Zarówno odłączając, jak i podłączając naładowany akumulator, zwróć uwagę, aby klemy nie zetknęły się ze sobą. Kontakt klemy minusowej i plusowej może wywołać zwarcie, a co za tym idzie uszkodzenie instalacji.

  1.     Usuń mocowania

Po kolei usuń wszystkie elementy mocujące. Dopiero wtedy możesz wyjąć akumulator z auta. Pamiętaj, że tego typu baterie są dość ciężkie. Akumulatory mogą ważyć nawet 20 kg.

  1.     Podłącz akumulator do ładowania

Jak podłączyć akumulator do ładowania? To wbrew pozorom bardzo prosta czynność. Zanim jednak do niej przystąpisz, przeczytaj instrukcję producenta. Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń, a każde z nich może wymagać nieco innych czynności. Zasadniczo jednak pierwszą czynnością jest poluzowanie zakrętek ładowanego akumulatora. W przypadku podłączania akumulatora do ładowania prostownikiem również ważna jest kolejność działań.

Najpierw podłącz dodatnią końcówkę do dodatniego bieguna. Ma ona kolor czerwony i została oznaczona plusem. Następnie podłącz końcówkę ujemną – czarną lub niebieską do ujemnego bieguna. Dopiero gdy wykonasz te czynności, możesz podłączyć prostownik do źródła zasilania. Nigdy nie rób tego w odwrotnej kolejności!

  1.     Podłącz akumulator

Naładowany akumulator włóż na swoje miejsce w aucie. Następnie podłącz go, zaczynając zawsze od klemy dodatniej. Ujemną podłącz w drugiej kolejności. Dopiero po prawidłowym podłączeniu akumulatora możesz odpalić auto. 

Jakim prądem ładować akumulator?

Ładowanie akumulatora może się odbywać wyłącznie prądem stałym. Prawidłowe napięcie ładowania akumulatora to kwestia nie tylko jego żywotności, ale też bezpieczeństwa. Prostownik musi spełniać wymagania względem napięcia wyjściowego i końcowego.

Maksymalne napięcie ładowania akumulatora 12V wynosi od 13,2 do 16,2V. Prostownik do ładowania akumulatorów musi też być dobrany właściwie do pojemności baterii. Na tego rodzaju sprzęcie lepiej nie oszczędzać. Wysokiej jakości ładowarka elektroniczna 12V to urządzenie wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, m.in. przeciwzwarciowe, chroniące przed przeładowaniem czy chociażby odwrotnym podłączeniem. 

Ile powinno ładować się akumulator?

Prawidłowe ładowanie akumulatora trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin. Zależy to m.in. od stopnia rozładowania czy typu prostownika. Kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest dostosowanie parametrów prostownika do akumulatora.

Ładowanie akumulatora bezobsługowego nie powinno trwać dłużej niż 12 godzin. Zbyt długie ładowanie akumulatora to prosta droga do skrócenia jego żywotności. Dodatkowo, jeśli masz prostownik starego typu, może doprowadzić do przegrzania się elektrolitów, które z kolei może doprowadzić nawet do wybuchu. W nowszych urządzeniach takiego zagrożenia nie ma. Dobrze więc nie stosować przestarzałego sprzętu.

Wysokiej klasy prostownik – ładowarka elektroniczna 12-24V, 14-26Vładuje akumulator w sposób w pełni zautomatyzowany. Wykrywa napięcie baterii, dzięki wbudowanemu amperomierzowi stale kontroluje proces ładowania akumulatora, a gdy wykryje jego zakończenie, po prostu przechodzi w stan uśpienia. 

Jak rozpoznać, że przyszedł czas na wymianę akumulatora?

Przeciętny akumulator zachowuje swoją sprawność około 5 lat. Sygnałem, że Twoje auto zasługuje na nową baterię, jest częste jej rozładowywanie. Sytuacje takie jak brak ładowania akumulatora czy niemożność uruchomienia go za pomocą kabli to sygnały, że najwyższy czas na motoryzacyjne zakupy.

Czy nowy akumulator trzeba ładować? Zasadniczo tak. Podłączenie akumulatora w pełni naładowanego to jeden ze sposobów na przedłużenie jego żywotności. Tymczasem nowe baterie są naładowane zazwyczaj w 80%. Jeśli chcesz, aby nowy sprzęt posłużył Ci jak najdłużej, doładuj akumulator przed instalacją. Nie używaj szybkiego ładowania. Skorzystaj z wysokiej jakości prostownika i odłącz go dopiero po pełnym naładowaniu. 

Urządzenie rozruchowe – wsparcie, gdy nie możesz naładować akumulatora w domu!

Prostownik do ładowania akumulatora to urządzenie, którego nie da się przecenić. Niestety, w niektórych sytuacjach nie można go użyć. Awaria w trasie, rozładowanie akumulatora w późnych godzinach nocnych, daleko od domu – to sytuacje, w których wyjęcie baterii i naładowanie jej w bezpiecznym miejscu jest po prostu niemożliwe. Przyjaciel nie zawsze przyjedzie połączyć swoje auto, a nawet jeśli uda się znaleźć życzliwego kierowcę gotowego udzielić pomocy – przewody rozruchowe nie zawsze zadziałają.

Właśnie z tego względu warto przechowywać w aucie dodatkową pomoc, jaką jest urządzenie rozruchowe 400V lub 500V. To kompaktowy sprzęt przeznaczony do ładowania akumulatora samochodowego w awaryjnych sytuacjach. To tak naprawdę wielofunkcyjne urządzenie ładowane z kabla USB, które pozwala nie tylko naładować akumulator, ale też np. telefon czy tablet. Wyposażone zostało we wbudowaną latarkę, która nie tylko pomaga w wykonaniu niezbędnych czynności po zmroku, ale też np. wysyła sygnał ostrzegawczy lub SOS.

W Högert Technik znajdziesz też m.in. urządzenie rozruchowe z ładowarką indukcyjną oraz kondensatorowe, bateryjne urządzenie rozruchowe 500A. Drugi z wymienionych sprzętów pozwala na uruchomienie akumulatora bez wcześniejszego ładowania urządzenia rozruchowego. Jak to działa? Wystarczy podłączyć zaciski do rozładowanego akumulatora i odczekać około 2 minut. W tym czasie ultra-kondensatory ładują się ze szczątkowego prądu. 

Pomiar napięcia akumulatora – jak oszczędzić sobie zimowej „niespodzianki”

Użycie stacji ładowania akumulatora może nie być konieczne, jeśli prawidłowo dbasz o swoje auto i sprawdzasz stan baterii. W profesjonalnych warsztatach wykorzystuje się do tego np. tester akumulatorowy 12V. Ten funkcjonalny sprzęt pozwala na kontrolę stanu baterii, ale też rozrusznika i układu ładowania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć takie urządzenie i samodzielnie sprawdzać stan akumulatora.

Nie każdy właściciel auta musi być ekspertem od mechaniki i elektryki samochodowej. Jednak pewne czynności warto znać – dzięki temu oszczędzimy sobie kolejnej wizyty w warsztacie. Niewątpliwie taką czynnością jest ładowanie akumulatora prostownikiem. Znajomość prawidłowego wykonywania poszczególnych kroków i zasad bezpieczeństwa pozwoli przywrócić pojazdowi sprawność, gdy inne sposoby na rozruch okażą się zawodne.