Przygotowanie płynnych substancji do prac budowlanych i remontowych wymaga nie tylko precyzji, ale też szybkości działania. Osiągnięcie jednolitej konsystencji zaprawy tynkarskiej, kleju, farb, środków antykorozyjnych itp. wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Służą do tego mieszadła budowlane. Sprawdź, jakie są rodzaje tego typu akcesoriów i jak wybrać mieszadło budowlane dostosowane do potrzeb fachowca.
Czym jest mieszadło budowlane i do czego służy?
Mieszadła budowlane, zwane też mieszarkami do do farb i zapraw tynkarskich, to narzędzia wykonane z trwałego, odpornego na deformację materiału. Służą do mieszania materiałów – łączenia składników potrzebnych do stworzenia zaprawy, kleju, gładzi, betonu i innych substancji potrzebnych na budowie. Dzięki zróżnicowanej konstrukcji i wymiarom mieszają zróżnicowane masy o płynnej lub półpłynnej konsystencji, które mają dzięki temu jednolity kolor, nie rozwarstwiają się i nie wykroplają.
Jak dopasować mieszadło do rodzaju materiału? Rodzaje mieszadeł budowlanych
Mieszadła budowlane dzielą się ze względu na kilka kryteriów. Podstawowym jest zastosowanie – rodzaj masy, którą chcemy uzyskać. Na przykład mieszadło do cementu może mieć inny kształt niż mieszadło do farb i zapraw.
Wyróżniamy następujące rodzaje mieszadeł budowlanych:
- Mieszadła typu A i B – do płynnych materiałów
- Mieszadła typu C i D – do materiałów z piaskiem i żwirem
- Mieszadło typu E – do zapraw gipsowych
- Mieszadło LX – do klejów i mas uszczelniających
- Mieszadło DLX – do dużych ilości płynnych substancji
- Mieszadło KR – do mas gipsowych i klejów
- Mieszadło WK – do ciężkich materiałów, takich jak beton
- Mieszadło MK – do zbitych mas, np. tynków
- Mieszadło MKN – do ciężkich zapraw
- Mieszadło FM – do farb i systemów hydroizolacji
- Mieszadła uniwersalne – wszechstronne rozwiązania
Powyższe rodzaje mieszadeł budowlanych różnią się od siebie budową i kształtem. Na przykład mieszadło do zapraw murarskich ma wydłużony kształt z łopatkami ułożonymi na całej długości trzonu. To tzw. mieszarki ślimakowe. Mieszadło do farb będzie spiralne – z płaskimi łopatkami, mniejszymi i bardziej precyzyjnymi od mieszadeł do cementu. Mieszadła do betonu mają duże, silne łopatki – zdolne do mieszania materiałów twardych, o dużej gęstości. Za kolei mieszadła do gipsu mają charakterystyczny, kielichowy kształt, a podczas pracy przemieszczają się w poziomie.
Kluczowe parametry techniczne mieszadeł budowlanych
Mieszadła budowlane mogą zostać użyte do mieszania zapraw gipsowych oraz innych mas wraz z popularnymi elektronarzędziami. Do standardowych mieszarek do farb i zapraw z sześciokątnym uchwytem sprawdzi się zwykła wkrętarko-wiertarka. Innym narzędziem szeroko wykorzystywanym do mieszania zapraw murarskich, gipsowych i nie tylko jest młotowiertarka. Dużą zaletą różnych rodzajów mieszadeł budowlanych jest ich uniwersalność obsługi – tego typu narzędzia współpracują ze sprzętem dostępnym w zasadzie na każdej budowie, a nawet w wyposażeniu osób prywatnych.
Przegląd rozmiarów mieszadeł
Mieszadła budowlane dostępne są w różnych rozmiarach. Należy je dopasować do specyfiki mieszanej masy oraz narzędzia budowlanego, w którym zostanie wykorzystane.
W ofercie Högert Technik znajdziesz mieszadła budowlane o następujących rozmiarach:
- Mieszadło Ø60×400mm
- Mieszadło Ø80×480mm
- Mieszadło Ø115×600mm
- Mieszadło Ø135×600mm
- Mieszadło Ø115×600mm
- Mieszadło Ø135×600mm
- Mieszadło Ø80x520mm
- Mieszadło Ø100x600mm
- Mieszadło Ø120x600mm
- Mieszadło Ø100x560mm
- Mieszadło Ø80X440mm
- Mieszadło Ø100X440mm
- Mieszadło Ø90X350mm
- Mieszadło Ø90X400mm
- Mieszadło Ø130×570 mm
Materiał i zabezpieczenia
Kiedy już wiemy, jakie mieszadło do kleju, zaprawy tynkarskiej czy farby sprawdzi się w danym zastosowaniu i znamy jego rozmiar, czas na uwzględnienie też innych czynników. Przede wszystkim mieszadła budowlane powinny być wytrzymałe i trwałe. Wykonuje się je z metalu lub tworzywa sztucznego. W pierwszym przypadku warto zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia, takie jak ocynkowanie, które chroni materiał przed korozją.
Praktyczne wskazówki przy wyborze mieszadła budowlanego
Wybierając spośród różnych rodzajów mieszadeł budowlanych, pamiętaj że:
- Jakość sprzętu przekłada się na jego niezawodność oraz okres eksploatacji – czym wyższej klasy narzędzia kupisz, tym dłużej będziesz z nich korzystać.
- Średnica mieszadła budowlanego wpływa na skuteczność mieszania oraz końcowy produkt. Im jest większa, tym proces łączenia składników jest szybszy i dokładniejszy.
- Mocowanie mieszadła na uchwycie urządzenia odbywa się przy użyciu systemu SDS+ lub poprzez wkręcenie końcówki mieszającej z gwintem M14, także osadzenia sześciokaanego trzpienia w uchwycie wiertako-wkrętarki.
- Długość mieszadła powinna być dostosowana do wielkości pojemnika, w którym łączymy materiały.
W razie potrzeby wybór mieszadła budowlanego warto skonsultować z innym specjalistą.
Podsumowanie – jak wybrać najlepsze mieszadło budowlane?
Mieszadła budowlane różnią się pod względem budowy, kształtu, rozmiaru oraz materiału, z którego zostały wykonane. Konkretny rodzaj mieszadła budowlanego należy dostosować do specyfiki masy, która ma zostać przygotowana. Wybierając mieszadło do farb i zapraw, kleju, cementu lub innych materiałów, kieruj się jakością – dzięki temu posłuży Ci na dłużej. Wysokiej klasy ręczne narzędzia budowlane i elektronarzędzia znajdziesz w ofercie Högert Technik.