Skip to main content

Coraz więcej osób w Polsce kupuje myjki ciśnieniowe do swojego domu. Z ich pomocą znacznie łatwiej i szybciej pozbywają się zanieczyszczeń z różnych powierzchni: samochodu, elewacji, dachów czy kostki brukowej. Jest to metoda bardzo efektywna, o ile użyje się do tego odpowiedniej dyszy. Wybór samej myjki wysokociśnieniowej również nie jest łatwy. Wynika to głównie z bogactwa modeli na rynku. Jak zatem wybrać model najlepiej dopasowany do swoich potrzeb? Dowiedz się, jak jest zbudowana i jak działa myjka ciśnieniowa!

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Działanie myjki wysokociśnieniowej przypomina pracę sprężarki. Głównym elementem jest napęd w postaci silnika elektrycznego lub (w niektórych modelach profesjonalnych) spalinowego. Ten napędza pompę tłoczącą wodę do węża wysokociśnieniowego. Każda myjka ciśnieniowa posiada również lancę, podłączoną do końca wspomnianego węża. Pozwala ona odpowiednio nakierować strumień wody pod wysokim ciśnieniem, która uwalniana jest po naciśnięciu spustu. Odpowiednia dysza do myjki ciśnieniowej ułatwia mycie różnych powierzchni. Jest to element wymienny, dzięki czemu jedną myjką można czyścić zarówno kostkę brukową, jak i samochód czy dach.

Z reguły myjka ciśnieniowa do domu jest nieco mniejsza. Zapewnia także niższe ciśnienie. Jednak główną różnicą między modelami profesjonalnymi, a do użytku domowego jest czas pracy. Te pierwsze mogą działać bez przerwy przez kilka godzin bez ryzyka przegrzania się podzespołów.

Budowa myjki ciśnieniowej

Przy wyborze najbardziej dopasowanego modelu do swoich potrzeb, warto zwrócić uwagę na szczegółową budowę myjki ciśnieniowej:

  • Rodzaj napędu Do zastosowań domowych wykorzystuje się głównie myjki z silnikiem elektrycznym. Są one cichsze i lżejsze. Z kolei modele spalinowe nie wymagają dostępu do sieci energetycznej. Posiadają też wyższą moc. Dlatego też są one często na wyposażeniu firm.
  • Kluczowym parametrem myjek ciśnieniowych jest wytwarzane ciśnienie. Może osiągać ono wielkość od 110 dla urządzeń domowych, do nawet 300 bar w modelach przeznaczonych dla firm.
  • Wąż do myjki ciśnieniowej ma z reguły około pięciu metrów długości. Dzięki temu nie trzeba ciągnąć za sobą całego urządzenia. Taka długość przewodu wysokociśnieniowego nie wpływa na wysokość ciśnienia wody. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowy podajnik płynu myjącego, który ułatwia czyszczenie mocno zaschniętych zanieczyszczeń.
  • Warto zwrócić większą uwagę na pistolet do myjki ciśnieniowej. Czasem znaleźć można na nich przełączniki ciśnienia oraz do zmiany innych parametrów pracy. W ten sposób możesz w każdej chwili dostosować strumień wody do potrzeb, bez konieczności wracania się do myjki ciśnieniowej.
  • Dodatkowy osprzęt. Dysze w lancach można wymieniać na inne końcówki, które ułatwiają wykonywanie pewnych konkretnych zadań. Dobrym przykładem jest szczotka do myjki ciśnieniowej, przeznaczona do czyszczenia kostki brukowej. Posiada ona kilka dysz skierowanych w dół, które dodatkowo obracają się wokół wspólnej osi. W ten sposób doczyszczenie nawet najtrudniejszych zabrudzeń staje się o wiele łatwiejsze.

Budowa poszczególnych modeli myjek ciśnieniowych może się różnić w wielu szczegółach. Dlatego też warto zawsze dokładnie przeanalizować dostępne rozwiązania: wiele z nich może okazać się stworzona z myślą o naszych potrzebach.

Jak używać myjki ciśnieniowej?

Jednym z kluczowych elementów myjki ciśnieniowej jest dysza. W zależności od jej kształtu i funkcjonalności, kierunek strumienia wody może być inny. Dlatego też do określonych prac wykorzystuje się inne dysze do myjki ciśnieniowej.

  • Dysza rotacyjna wprawiana jest w ruch obrotowy za sprawą ciśnienia przepływającej wody. Jest ona przydatna przy myciu dużych powierzchni, jak podjazd ułożony z kostki brukowej.
  • Dysza do piaskowania posiada dodatkowy podajnik piasku. W ten sposób czyszczone są metalowe elementy z rdzy oraz innych, głębokich zanieczyszczeń.
  • Dysza do czyszczenia rur sprawdzi się w przypadku przytkanej kanalizacji. Jest ona osadzona na giętkim wężu wysokociśnieniowym.
  • Dysza zmiennokątowa umożliwia lepsze dostosowanie kąta (szerokości) strumienia wody. Dzięki możliwości regulacji kąta strumienia wody, dysza ta jest idealna do czyszczenia różnorodnych powierzchni, takich jak chodniki, tarasy, elewacje budynków, pojazdy i meble ogrodowe.
  • Dysze dwustopniowe czy trójstopniowe umożliwiają zmianę ciśnienia wody w zależności od potrzeb.

Dodatkowo myjka ciśnieniowa na ciepłą wodę posiada wbudowany podgrzewacz, aby za pomocą temperatury usunąć najbardziej uporczywe zanieczyszczenia.

Akcesoria do myjek ciśnieniowych

Aby wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje myjka ciśnieniowa, warto wyposażyć się w dodatkowe akcesoria. Ułatwi to czyszczenie różnych powierzchni nawet z mocno zaschniętego brudu i kurzu. Lanca do myjki ciśnieniowej jest skonstruowana w taki sposób, by w każdym momencie możliwe było zmienienie końcówki na inny rodzaj. Przykładowo myjka ciśnieniowa do kostki brukowej wyposażona jest w specjalną szczotkę z obrotowymi dyszami.

Różnego rodzaju końcówki do myjki ciśnieniowej to nie jedyne akcesoria, które warto posiadać. Dodatkowym wyposażeniem wielu modeli jest też pojemnik na detergent. W ten sposób możliwe jest tworzenie aktywnej piany i lepsze domycie czyszczonej powierzchni, na przykład karoserii pojazdu. Większe myjki ciśnieniowe posiadają także bęben do nawijania węża ogrodowego oraz specjalne szybkozłącze ½’’.

Jaką myjkę ciśnieniową kupić do domu, ogrodu i nie tylko

Szukając najlepszego rozwiązania, z pewnością zastanawiasz się, jaka myjka ciśnieniowa do domu będzie optymalna? Koniecznie zwróć uwagę na takie szczegóły, jak materiał, z jakiego wykonane zostały poszczególne podzespoły. Pompa do myjki ciśnieniowej z tworzywa sztucznego może szybko ulec uszkodzeniu, przez co będzie wymagać naprawy. O wiele lepszym rozwiązaniem jest pompa aluminiowa. Jednak najwyższą żywotność wykazują podzespoły z mosiądzu. Podobnie wygląda sytuacja z silnikiem, jaki posiada myjka ciśnieniowa. Jak wybrać najlepszy? Unikać tańszych i słabych materiałów jak tworzywa sztuczne, a stawiać na najtrwalsze: aluminium, stal oraz mosiądz.

Czy w domu sprawdzi się niewielka myjka ciśnieniowa 120 bar? Jest to urządzenie poręczne, wyposażone w dodatkowe kółka oraz długi, pięciometrowy wąż wysokociśnieniowy. Dzięki temu komfort pracy z tą myjką jest na najwyższym poziomie. Taki poziom ciśnienia wystarczy w przypadku większości domowych zadań. Zaletą wspomnianego modelu jest niewielka szczotka do mycia tarasów, która została dołączona do zestawu.

Zastosowanie myjki ciśnieniowej: jak można ją wykorzystać?

Zastosowania myjek ciśnieniowych są znacznie szersze, niż mycie tarasu czy elewacji. Odpowiednie szczotki do myjki ciśnieniowej ułatwiają doczyszczanie nawet najtrudniejszych zabrudzeń na przykład na pojazdach wykorzystywanych w firmach. Jeśli prowadzisz własną działalność lub posiadasz choćby niewielką flotę samochodów ciężarowych czy budowlanych, powinieneś postawić na mocniejsze rozwiązanie. Idealna będzie myjka ciśnieniowa 180 bar. Posiada ona dodatkowe końcówki w zestawie oraz dużą szczotkę do mycia kostki brukowej (na przykład z plam oleju lub innych zabrudzeń po pojazdach).

Przy wytężonej eksploatacji tego typu urządzeń warto pamiętać o odpowiednim ich serwisowaniu. Filtr do myjki ciśnieniowej należy regularnie wymieniać lub czyścić, aby chronić wszystkie podzespoły myjki. W ten sposób można przedłużyć okres bezawaryjnej pracy, a tym samym obniżyć koszty użytkowania.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy wyborze myjki ciśnieniowej?

Zastanawiając się, jaka myjka ciśnieniowa będzie najlepsza, nie można pominąć najważniejszych parametrów tych urządzeń. Jedną z kluczowych wartości dla myjek jest oczywiście wysokość ciśnienia, jakie uzyskać można w wężu wysokociśnieniowym. Jednak to nie jedyna istotna wartość w karcie produktu, na którą warto zwrócić baczną uwagę.

Przy zakupie myjki należy sprawdzić parametry silnika, jak na przykład jego moc. Istotne jest też zasilanie: 230 V czy 400 V (popularna „siła”). Zatem jaką myjkę ciśnieniową kupić? Najlepiej z jak najmocniejszym silnikiem. Do użytku domowego przeznaczone są modele w zakresie od 1200 do 1600 W. Tego typu myjki ciśnieniowe znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Dzięki takiej mocy wszystkie części do myjek ciśnieniowych będą dobrze współpracować z zakupionym modelem. W przypadku profesjonalnych myjek występują także silniki spalinowe, napędzane benzyną lub olejem napędowym. Te z reguły osiągają znacznie większe zakresy mocy.

Kolejną grupą ważnych parametrów jest przepływ wody. Nominalny przepływ, podawany w litrach na minutę, określa użycie wody przy uruchomionej lancy. Natomiast ogólny przepływ podawany jest w litrach na godzinę. Ten wskazuje, jakie będzie zużycie wody w czasie pracy. Im więcej wody jest pompowane, tym mocniejszy strumień wodny uzyskujemy – czyszczenie będzie jeszcze łatwiejsze. W przypadku myjek do domu najczęściej wynosi ona od 400 do 1000 litrów na godzinę.