Skip to main content

Odpowiednio dobrane elektronarzędzia ułatwiają i przyśpieszają wykonywanie nawet najcięższych prac remontowych czy budowlanych. Jednak łatwo pogubić się w licznych modelach sprzętów oferowanych przez sklepy. Przykładem może być młotowiertarka i wiertarka udarowa. Wybór między nimi może sprawić dużo kłopotu osobie, która nie zna ich budowy i zastosowania. Dlatego poniżej przedstawiamy mocne strony młotowiertarki oraz wiertarki udarowej. Sprawdź, które narzędzie lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Młotowiertarka: do czego służy?

Młotowiertarka elektryczna to narzędzie do ciężkich prac budowlanych takich jak wiercenie oraz kucie. Pierwsze z wymienionych może być realizowane także przy użyciu udaru elektropneumatycznego. Realizowany jest on z pomocą niewielkiego kompresora, umieszczonego w urządzeniu. Wymaga również zastosowania wierteł do chwytu SDS. Ten sposób mocowania odpowiada nie tylko za ruch obrotowy, ale także posuwisto-zwrotny (do przodu i do tyłu). Dzięki temu młotowiertarka wymaga mniejszej siły w czasie pracy.

Czy zatem do każdego wiercenia nadaje się młotowiertarka? Do czego z reguły służy? Jest to narzędzie mniej precyzyjne, dlatego też doskonale sprawdza się głównie do obróbki twardych materiałów, szczególnie betonu. Młotowiertarki profesjonalne wykorzystywane są także do kucia i żłobienia ścian pod instalacje, np. elektryczne.

Czym charakteryzują się wiertarki udarowe?

Innym narzędziem do wiercenia z udarem jest wiertarka udarowa. Do czego służy to elektronarzędzie? Ze względu na większą precyzję sprawdzi się przy obróbce bardziej miękkich murów, wykonanych z cegły . Najczęściej wyposażona jest w udar mechaniczny, opierający się na pracy zębatki. Jest to mniej wydajne rozwiązanie, wymagające przyłożenia większej siły przez operatora. Lepsze efekty zapewnia młotowiertarka udarowa pneumatyczna, w której zastosowano również niewielki kompresor. Tego typu model dostępny jest także jako młotowiertarka do betonu, ze względu na to, że sprawdzi się ona przy obróbce twardszych materiałów.

Różnice między wiertarką udarową a młotowiertarką

Wiertarki pneumatyczne udarowe przeznaczone są do miękkich materiałów takich jak ceglany mur. Z kolei młotowiertarki poradzą sobie nawet z najtwardszym betonem. Różnicę widać także w komforcie pracy. Mała wiertarka udarowa współpracuje z prostymi, uniwersalnymi uchwytami lub uchwytami typu hex. Jednak w czasie pracy konieczne jest dociskanie narzędzia do materiału. Natomiast wiertła i dłuta do młotowiertarki mogą wykonywać ruch posuwisty, dzięki czemu młotowiertarki nie trzeba dociskać do powierzchni ściany. Wynika to głównie z innej konstrukcji samego udaru. Ponadto wiertarki udarowe dobrze sprawdzą się także przy wierceniu metalu czy tworzyw, natomiast młotowiertarki stosuje się tylko przy wierceniu lub kuciu murów oraz ścian.

Parametry wiertarki udarowej i młotowiertarki, na jakie trzeba zwrócić uwagę

Przy zakupie elektronarzędzi warto porównać ich parametry. Nie każda młotowiertarka poradzi sobie z najtwardszymi materiałami budowlanymi. Na co zatem zwrócić największą uwagę?

  • Moc urządzenia. Do profesjonalnych zastosowań warto wybrać modele młotowiertarek powyżej 1 kW. W przypadku wiertarek udarowych wystarczy 800 W.
  • Energia udaru, którą określa się w przypadku udarów pneumatycznych, mieści się zazwyczaj w granicach 5-10 J. Im ten parametr będzie wyższy, tym twardsze materiały będzie można skuwać lub nawiercać.
  • Częstotliwość udaru to z kolei charakterystyka typowa dla udaru elektropneumatycznego. W modelach do domowego użytku wynosi ona zazwyczaj 48 000 udarów na minutę. Akumulatorowa wiertarka dla specjalistów może pracować z jeszcze większą częstotliwością.
  • Rodzaj uchwytu. W przypadku młotowiertarek standardem jest uchwyt SDS. Natomiast do wiertarek udarowych stosuje się raczej wiertła do uniwersalnego uchwytu. W profesjonalnych zastosowaniach, gdy korzysta się udaru pneumatycznego, nawet do wiertarek zakłada się wiertło z uchwytem SDS.
  • Sposób zasilania. Młotowiertarka bezprzewodowa jest zdecydowanie wygodniejsza i bardziej mobilna, jednak czas pracy jest ograniczony pojemnością akumulatora.

Przed zakupem elektronarzędzi warto wziąć je do ręki i sprawdzić, jak leżą w dłoni. Znaczenie ma nie tylko wyprofilowanie rączki, ale również rozłożenie ciężaru.

Kiedy lepiej korzystać z młotowiertarki, a kiedy z wiertarki udarowej?

Wiertarka udarowa na akumulator to doskonałe wyposażenie do przydomowego warsztatu. Uniwersalne narzędzie o dużej mobilności sprosta większości wyzwań w takim przypadku. Młotowiertarka pneumatyczna sprawdzi się na wyposażeniu profesjonalistów, dla których efektywność pracy ma wysoki priorytet. Częste prace w terenie, bez możliwości podpięcia się do sieci energetycznej? Młotowiertarka na akumulator z kolei pozwoli na pracę w każdym miejscu. W przypadku trudno dostępnych miejsc, których nie brakuje na przykład przy montażu drewnianych konstrukcji, dobrze sprawi się wiertarka udarowa kątowa.

Wiertarka z udarem czy młotowiertarka – co finalnie wybrać?

Zastanawiasz się, czy wystarczy Ci niewielka wiertarka udarowa bezprzewodowa, czy też lepiej zainwestować w nowoczesne narzędzie, jak młotowiertarka z odsysaniem pyłu? Wybór zależy od rodzaju prac, jakie najczęściej wykonujesz. Młotowiertarka profesjonalna pozwala na kucie i wiercenie w najtwardszym betonie. Oczywiście potrzebne będą do tego też odpowiednie wiertła do betonu, najlepiej z uchwytem SDS. Z kolei wiertarki akumulatorowe udarowe najlepiej sprawdzą się w warsztacie przy domu. Jeśli zależy Ci na bardziej zaawansowanym sprzęcie, ale nie planujesz dużych remontów, ciekawym pomysłem może być wiertarka udarowa dwubiegowa, zapewniające lepsze dopasowanie parametrów pracy do Twoich potrzeb.