Skip to main content

Kamizelka ostrzegawcza samochodowa powinna znaleźć się w każdym aucie – w razie awarii pozwoli znajdującemu się obok pojazdu kierowcy zachować widoczność nawet po zmroku. Jednak kamizelki o wysokiej widoczności to też niezbędny element wyposażenia pracowników budowy, robót drogowych i wielu innych prac. Sprawdź, czym się kierować przy zakupie kamizelki ostrzegawczej!

Czy kamizelka ostrzegawcza jest obowiązkowa?

Kamizelka ostrzegawcza to niedrogi element garderoby, którą powinien mieć każdy. Przydaje się nie tylko w samochodzie, ale też podczas jazdy rowerem po zmroku czy chociażby jako ochrona pieszego idącego poboczem. 

Czy trzeba mieć kamizelką ostrzegawczą w samochodzie? Polskie przepisy nie nakładają na kierowców takiego wymogu. Wskazują m.in. na konieczność posiadania trójkąta odblaskowego i gaśnicy. Choć nie dostaniesz mandatu za brak kamizelki ostrzegawczej, zdecydowanie warto ją mieć. Jeśli często podróżujesz z pasażerami, najlepiej zaopatrz się w kamizelki odblaskowe w takich ilościach, by w razie potrzeby zapewnić widoczność także pasażerowi.

Kamizelka odblaskowa ostrzegawcza – obowiązek w wielu zawodach

O ile kamizelka o intensywnej widzialności na motocykl, rower czy do auta nie jest wymagana przez przepisy, o tyle w części zawodów – już tak. Profesjonalna odzież ostrzegawcza to konieczny element garderoby pracowników lotnisk, operatorów ciężkiego sprzętu, budowlańców, osób wykonujących swoje obowiązki służbowe na drogach czy w obszarach kolejowych.

Jeśli chodzi o kamizelki ostrzegawcze, przepisy w 2023 r. wymagają, by miały one jeden z trzech kolorów: żółty, pomarańczowy lub czerwony. Oprócz fluorescencyjnych barw, muszą też mieć jeszcze elementy odblaskowe. 

Odzież o intensywnej widzialności dzieli się na klasę pierwszą, drugą i trzecią. W przypadku kamizelek ostrzegawczych możliwe są tylko klasy pierwsza i druga, ponieważ w klasie trzeciej konieczne są odblaski na rękawach lub nogawkach. Taką normę spełniają np. kurtki ostrzegawcze.

Kamizelka o wysokiej widoczności klasy pierwszej musi mieć 0,14 m2 fluorescencyjnego tła, natomiast łączna powierzchnia odblasków musi mieć 0,10 m2. W przypadku klasy drugiej wartości te wynoszą odpowiednio 0,50 m2 oraz 0,13 m2. Profesjonalną kamizelką klasy 2 jest ORLA Kamizelka ostrzegawcza. Dostępna w dwóch kolorach – pomarańczowym i żółtym, spełnia unijne normy EN ISO 20471 oraz EN ISO 13688. Dwa odblaskowe pasy o szerokości 5 cm zapewniają widoczność, a anatomiczne dopasowanie gwarantuje komfort użytkowania odblaskowej kamizelki ostrzegawczej zarówno podczas wykonywania obowiązków zawodowych, jak i podczas podróży rowerem, motocyklem czy pieszo.

Kamizelka ostrzegawcza letnia i zimowa na miarę potrzeb

Wybierając kamizelkę odblaskową ostrzegawczą dla pieszych, rowerzystów czy motocyklistów, zwróć uwagę przede wszystkim na jej rozmiar oraz jakość materiału. Wbrew pozorom dopasowanie do ciała ma bardzo duże znaczenie – szczególnie, gdy w kamizelce będziesz podróżować przez dłuższy czas. Tego rodzaju odzież zapewniająca ochronę ciała dostępna jest w standardowych rozmiarach – od S do 3XL. Co istotne, produkty te nie dzielą się na kamizelki o intensywnej widzialności damskie i męskie – są to uniwersalne elementy garderoby, o prostym fasonie.

W chłodne miesiące ochronę przed zimnem, wiatrem i opadami zapewni ocieplana robocza kamizelka ostrzegawcza. Model REMS Kamizelka ostrzegawcza ocieplana posiada ciepłą warstwę wewnętrzną. Dodatkowym udogodnieniem jest zapięcie na zamek, zamiast na tradycyjne rzepy. Rozwiązanie to pozwala na lepsze zabezpieczenie przed niską temperaturą i czynnikami atmosferycznymi. Kamizelka ostrzegawcza REMS posiada też dwie kieszenie po stronie wewnętrznej, które pozwalają na przechowywanie przydatnych w pracy akcesoriów.

Ile kosztuje kamizelka ostrzegawcza odblaskowa?

Zakup kamizelki odblaskowej BHP raczej nie zrujnuje domowego budżetu osoby, która chce być widoczna podczas jazdy na rowerze czy mieć takie ważne zabezpieczenie w samochodzie.

W sklepach i na aukcjach internetowych można też znaleźć znacznie tańsze produkty. Czy kamizelki odblaskowe żółte i pomarańczowe za 4-5 zł różnią się czymś od tych od sprawdzonego producenta, za kilkanaście złotych? Choć pozornie mogą wyglądać tak samo, różnicę odczujesz w długości użytkowania produktu. Ostrzegawczy materiał odblaskowy na kamizelki wysokiej jakości jest znacznie trwalszy – pozostaje w tym samym kształcie po wielu cyklach prań. Tymczasem tanie kamizelki odblaskowe często tracą swoje właściwości już po 2-3 praniach. 

Jeśli więc nie chcesz przez 2 lata chodzić w nigdy niepranej kamizelce, wybierz produkt wyższej klasy. Jakość ma znaczenie szczególnie wtedy, gdy kupujesz kamizelki odblaskowe ostrzegawcze BHP dla swoich pracowników.

Oczywiście więcej zapłacisz za ocieplaną kamizelkę ostrzegawczą z kieszeniami. Za wspomniany wcześniej model REMS zapłacisz 166 zł. W tym wypadku jednak szczególnie trzeba wziąć pod uwagę jakość. Kamizelka słabej klasy, nieprzepuszczającego powietrza materiału spowoduje znaczny dyskomfort podczas pracy. Zdecydowanie lepiej postawić na produkty sprawdzonego producenta kamizelek ostrzegawczych.