Skip to main content

Szlifierka kątowa to wszechstronne narzędzie, idealne do szlifowania, szczotkowania, polerowania oraz usuwania rdzy. Świetnie sprawdza się przy wygładzaniu nierówności w kamieniu oraz usuwaniu zadziorów z metalu. Na niektórych metalowych powierzchniach, zwłaszcza w miejscach po spawaniu lub cięciu, mogą występować ostre punkty i krawędzie, które można wygładzić tarczą szlifierską. Szlifierka kątowa nadaje się również do cięcia metalu, kamienia, betonu oraz płytek ceramicznych. Dzięki różnorodnym akcesoriom można jej używać do szlifowania, polerowania i oczyszczania.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie pracy ze szlifierką kątową?

Czym jest prawidłowe cięcie szlifierką kątową? Jak prawidłowo szlifować różne materiały? Pojęcia te obejmują nie tylko sztukę wykonywania prostych cięć bez zadziorów i pęknięć, ale także zadbanie o bezpieczeństwo swoje oraz osób postronnych. Dlatego też przed przystąpieniem do pracy warto zadbać o podstawowe zasady BHP. Cięcie szlifierką kątową może bowiem generować szkodliwy pył, a wyrzucane drobinki obrabianego materiału i rozgrzane do czerwoności opiłki metalu mogą spowodować oparzenia czy uszkodzenia ciała. Jak zatem odpowiednio przygotować się do pracy?

Odpowiednie ubranie do cięcia szlifierką kątową

Warto już wcześniej zadbać o odpowiedni ubiór BHP do pracy ze szlifierką kątową. Jaka odzież ochronna ma tu największe znaczenie?

  • Iskry oraz opiłki metalu są szczególnie niebezpieczne dla oczu. Dlatego podstawowym wyposażeniem operatora szlifierki kątowej powinny być okulary BHP. Alternatywą może być też przeźroczysta maska ochronna, zakrywająca całą twarz.
  • Na oparzenia narażona jest też skóra dłoni. Dlatego do pracy należy bezwzględnie ubrać rękawiczki ochronne. Zabezpieczą one także przed skaleczeniem przy podnoszeniu uciętych elementów – mogą one posiadać zadziory i ostre krawędzie.
  • Unoszący się pył, zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach, może być groźny dla dróg oddechowych. Warto założyć półmaskę ochronną w czasie przecinania cegieł, ścian oraz innych pylących materiałów. 

Pozostałe elementy ubrania powinny przylegać do ciała. Luźne części odzieży mogą wkręcić się w szlifierkę w czasie pracy.

Przygotowanie miejsca pracy

Zanim odpowiemy na pytanie jak prawidłowo ciąć szlifierką kątową, musimy odpowiednio przygotować miejsce pracy. Z jednej strony ma to duże znaczenie pod kątem bezpieczeństwa, z drugiej: zapewni wyższy komfort pracy i ułatwi wykonywanie cięć.

Najlepszym miejscem do pracy szlifierką kątową jest stół roboczy w warsztacie. Często jednak docina się lub szlifuje materiały z dala od warsztatu. W takim przypadku należy zapewnić sobie stabilne położenie ciętego przedmiotu. Bardzo ważne jest uprzątnięcie okolicy miejsca pracy. Szczególną uwagę należy zwrócić na materiały łatwopalne, które mogą zapalić się od iskier.

W końcu upewnij się, że w czasie pracy nikt nie będzie musiał przechodzić w Twoim pobliżu. Dzięki temu nie będziesz musiał obserwować okolicy, a zamiast tego skupisz się na właściwym wykonywaniu cięcia.

Sprawdź szlifierkę kątową, zanim zaczniesz ciąć

Przed uruchomieniem urządzenia, warto dokładnie je obejrzeć i sprawdzić, czy jest ono gotowe do pracy. Pomoże w tym kilka prostych pytań:

  • Czy jest założona odpowiednia tarcza do cięcia lub szlifowania danego materiału? Więcej informacji o odpowiednim doborze tarcz podaliśmy w dalszej treści artykułu.
     
  • Czy tarcza jest prawidłowo zamontowana, a nakrętka dokręcona do końca?
  • Czy zamontowana jest osłona tarczy?
  • Czy dodatkowy uchwyt jest mocno dokręcony i stabilny? 

Często wystarczy jedno spojrzenie, by upewnić się, że wszystko jest gotowe do pracy. Jeśli jednak nie masz jeszcze doświadczenia, poświęć więcej czasu na dokładne sprawdzenie szlifierki kątowej. Wątpliwości powinny budzić także jakiekolwiek ślady uszkodzenia urządzenia.

Dobór tarczy do cięcia i szlifowania

W zależności od materiału i wykonywanego zadania, stosuje się różnego typu tarcze. Przy ich wymianie warto odłączyć urządzenie od sieci, a w przypadku szlifierek akumulatorowych, wyjąć akumulator. Dzięki temu urządzenie nie uruchomi się przypadkowo w czasie wymiany osprzętu. Jakie tarcze najczęściej się stosuje?

  • Tarcza szlifierska sprawdza się przy zgrubnym szlifowaniu materiałów metalowych czy kamiennych. Nie nadają się do obróbki tworzywa sztucznego czy drewna.
  • Tarcze fibrowe pokryte są warstwą ścierniwa. Sprawdzi się przy obróbce każdego materiału.
  • Tarcza lamelkowa, używana alternatywnie do tarczy zgrubnej, posiada przyczepione płytki materiału ściernego. Taka budowa gwarantuje lepszą powierzchnię szlifowaną, z mniejszą ilością widocznych żłobień.
  • Tarcza ze stopów metali twardych, jak tarcza stalowa, wykorzystywana jest do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. 
  • Tarcza diamentowa stosowana jest przede wszystkim do obróbki kamienia.
  • Tarcza do cięcia metalu o grubości do 3 mm, co zapewnia bardziej precyzyjne cięcie, mniejsze nagrzewanie się, a także większe bezpieczeństwo pracy.
  • Tarcza metalowa segmentowa służy do cięcia betonu, ale sprawdzi się także w przypadku ceramiki.
  • Tarcza do cięcia drewna przypomina prowadnicę piły spalinowej, ale zęby łańcucha są na stałe połączone z tarczą. Zwiększa to efektywność pracy, a także zapobiega powstawaniu wysokiej temperatury.

Przy doborze tarczy ważna jest także jej wielkość, która musi odpowiadać wielkości posiadanej szlifierki kątowej. Zabronione jest stosowanie większych lub mniejszych tarcz, niż zalecana przez producenta.

Jak ciąć szlifierką kątową? Najważniejsze zasady

Kiedy zadbasz już o bezpieczeństwo oraz odpowiednio przygotujesz miejsce pracy, można przystąpić do właściwego zadania. Zatem jak ciąć szlifierką kątową? Przede wszystkim należy stosować się do ogólnych zasad:

  • Urządzenie trzeba zawsze trzymać oburącz. Dodatkowy uchwyt może być zdemontowany tylko na czas transportu lub w celu przełożenia go z drugiej strony korpusu.
  • Szlifierka kątowa w czasie przecinania powinna być zawsze skierowana prostopadle do obrabianego materiału. Polerowanie lub nacinanie można także wykonywać wzdłuż elementu.
  • W trakcie cięcia lub szlifowania iskry powinny spadać w kierunku operatora.
  • W razie zaklinowania się tarczy lub pojawienia się niepokojących objawów, należy bezzwłocznie wyłączyć urządzenie.

 

Stosując się do podstawowych zasad pracy, możesz zastanawiać się, jak prosto ciąć szlifierką kątową. Jest to w dużej mierze kwestia odpowiedniego nacisku tarczy na materiał. Przy użyciu zbyt małej siły tarcza może odrywać się od przedmiotu, przez co cięcie będzie nierówne. Zbyt mocne dociskanie szlifierki kątowej może skończyć się zablokowaniem tarczy w materiale.

Sprawdź także, czy urządzenie posiada regulację obrotów. Choć ich zmniejszenie wydłuży czas pracy, zapewni jednak lepszą kontrolę nad szlifierką,  dzięki czemu wykonanie zadania będzie łatwiejsze.

Cięcie metalu szlifierką kątową

Cięcie metalu szlifierką kątową odbywa się zawsze na wysokich obrotach. W początkowej fazie nacięcia ważne jest utrzymanie stabilnego chwytu. Następnie nacięcie te pogłębia się, aż do przecięcia przedmiotu. Jaki jest prawidłowy kierunek cięcia szlifierką kątową? Najlepiej pierwsze cięcie zaczynać od siebie – w takim przypadku szlifierka nie zasłania naniesionej wcześniej linii cięcia. Największą uwagę należy zachować na końcu cięcia, ponieważ metal często łamie się pod własnym ciężarem.

Cięcie płytek ceramicznych szlifierką kątową

Do cięcia płytek ceramicznych użycia się z reguły dedykowanych do tego narzędzi: gilotyna lub przecinarka elektryczna. Jednak nie pozwalają one na wykonywanie cięć po łuku. To właśnie w takich przypadkach pomocna bywa szlifierka kątowa. Wymaga ona jednak zachowania bardzo dużej uwagi w czasie pracy i pewną kontrolę nad urządzeniem. Jak ciąć płytki szlifierką kątową? Przede wszystkim do takiego cięcia wykorzystuje się specjalną tarczę diamentową do glazury bez zębów. Zaczynamy cięcie od siebie, a następnie powoli wykonujemy jedno cięcie wzdłuż zaznaczonej linii. Najtrudniejsze jest cięcie gresu szlifierką kątową, ponieważ jest to najtwardszy materiał, a jednocześnie (jak wszystkie płytki) bardzo kruchy. Dobrym pomysłem jest też odcinanie materiału powoli, na kilka razy, zaczynając od mniejszych łuków.

Cięcie twardych materiałów szlifierką kątową

Czasem konieczne jest także okazyjne cięcie szlifierką kątową w twardych materiałach budowlanych. Wykorzystywane są do tego tarcze diamentowe przeznaczone do cegły oraz betonu. Dużym ograniczeniem jest mała średnica tarczy oraz brak możliwości długotrwałej pracy z powodu ryzyka przegrzania urządzenia. Jednak szlifierki kątowe sprawdzą się w przecinaniu niewielkich elementów czy docinaniu kostki brukowej po łuku lub linii łamanej. Aby zwiększyć trwałość tarczy oraz ograniczyć pylenie, obrabiany przedmiot można polewać co jakiś czas wodą.

Cięcie drewna szlifierką kątową

Czy szlifierką kątową można ciąć drewno? Zależy to od grubości elementu. W przypadku płaskich desek nie będzie z tym żadnego problemu, jednak grube bele lepiej ciąć piłą do drewna. Cięcie zaczynamy od nacinania w kilku miejscach, które następnie są pogłębiane, aż do przecięcia przedmiotu. Warto wykorzystać do tego specjalną tarczę do drewna, jednak pracę taką można wykonać również z pomocą tarczy uniwersalnej.

Cięcie paneli szlifierką kątową

Choć do cięcia paneli podłogowych najczęściej wykorzystuje się piłę lub wyrzynarkę, możliwe jest wykonanie takiej pracy także z pomocą szlifierki kątowej. W przypadku cienkich materiałów drewnopochodnych wykorzystuje się tarczę do drewna lub uniwersalną. Cięcie paneli szlifierką kątową przebiega szybko i łatwo, głównie ze względu na niewielką grubość obrabianego przedmiotu.

Jak zadbać o trwałość szlifierki kątowej? Prawidłowa konserwacja po pracy

Już wiesz, jak pracować szlifierką kątową. Jak jednak zadbać o jej żywotność? Prawidłowa konserwacja urządzenia jest bardzo ważna. Przede wszystkim należy stosować odpowiednie tarcze oraz uważać na przegrzanie silnika (w czasie długotrwałej pracy rób częste przerwy, aby silnik mógł ostygnąć). Nie przestrzeganie tych dwóch zasad może zwiększyć ryzyko awarii nawet o 50%. W czasie pracy nie stosuj zbyt dużego nacisku, by nie obciążać nadmiernie silnika. Po wyłączeniu szlifierki tarcza może obracać się jeszcze przez pewien czas. Dlatego odczekaj, aż się zatrzyma, nim odłożysz ją na bok.

Pamiętać należy także o odpowiednim przechowywaniu urządzenia w suchym miejscu. Nieużywane akumulatory należy co jakiś czas ładować, zgodnie z zaleceniami w instrukcji obsługi. Dzięki temu ich pojemność nie ulegnie degradacji. Regularne czyszczenie, szczególnie otworów wentylacyjnych silnika, również przedłuży żywotność szlifierki kątowej.