Skip to main content

Akumulatorowa pilarka tarczowa to podstawowe wyposażenie nie tylko cieśli, ale różnych fachowców związanych z remontowaniem i wykańczaniem mieszkań, ogrodów czy podjazdów. Dobór odpowiedniej tarczy umożliwia cięcie nie tylko drewna, ale także metali, tworzyw sztucznych, ceramiki, a nawet lekkich materiałów budowlanych. Dlaczego warto zakupić je do swojego warsztatu? Przekonaj się sam!

Budowa i zastosowanie pilarki akumulatorowej

Na pozór akumulatorowa pilarka ręczna nie jest rozbudowanym urządzeniem. Jednak posiada ona wiele istotnych podzespołów i elementów, które zostały zaprojektowane w niezwykle kompaktowy sposób. Jak wygląda budowa pilarki tarczowej?

  • Sercem każdego urządzenia jest jego silnik elektryczny. To on decyduje o prędkości obrotowej tarczy (ok. 5000 obr/min), co przekłada się na efektywność i jakość pracy.
  • Wydajny akumulator sprawia, że z pilarką tarczową możesz udać się w dowolne miejsce, na przykład na ogród, gdzie powstaje nowa altanka.
  • Trwałe mocowanie piły umożliwia jednocześnie szybką wymianę tarczy na inną.
  • Główna rękojeść pozwala na pewne prowadzenie urządzenia i wykonywanie prostych cięć. Dodatkowy uchwyt zapewnia jeszcze lepsze prowadzenie pilarki akumulatorowej w przypadku twardszych materiałów czy bardziej skomplikowanych cięć ukośnych.
  • Regulacja głębokości i kąta cięcia daje ogromne możliwości kształtowania docinanych materiałów do konkretnych potrzeb przy zachowaniu ogromnej precyzji cięcia.
  • Górna, stała, połączona z korpusem osłona dobrze współpracuje z drugą: dolną, chowającą się w czasie pracy. To one odpowiadają w dużym stopniu za bezpieczeństwo użytkownika.
  • Podstawa dolna, będąca jednocześnie prowadnicą pilarki akumulatorowej, wraz z prowadnicą równoległą, sprawiają, że każde cięcie jest gładkie i proste.

Taka budowa sprawia, że pilarki tarczowe świetnie sprawdzają się przy docinaniu elementów oraz wykonywaniu długich prostych lub ukośnych cięć. Radzi sobie nie tylko z drewnem, ale także z metalami, tworzywami sztucznymi, ceramiką czy niektórymi materiałami budowlanymi.

 

Najważniejsze funkcje ręcznych pilarek akumulatorowych

Ze względu na swoją budowę, mała pilarka tarczowa akumulatorowa pozwala wykonywać bardzo precyzyjne cięcia w różnych materiałach. Już to sprawia, że warto posiadać to urządzenie w swoim warsztacie. Jednak wiele modeli jest wyposażonych w dodatkowe akcesoria do pilarki tarczowej, ułatwiających pracę i zwiększających możliwości tego urządzenia. Obok wspomnianych wcześniej osłon czy regulacji głębokości oraz kąta cięcia, może to być także dodatkowe doświetlenie obszaru roboczego.

Cięcie proste i ukośne

Najczęściej za pomocą pilarki ręcznej wykonuje się proste cięcia. Mogą być one krótkie (docinanie desek czy metalowych prętów), jak również długie (jak skracanie płyty OSB). W tym drugim przypadku najlepsze efekty przyniesie pilarka akumulatorowa z prowadnicą. Po ustawieniu odpowiedniej szerokości odcinanego elementu wykonane cięcie będzie nie tylko precyzyjne, ale także równe.

W wielu przypadkach jednak konieczne jest wykonanie fazowania. Jest to konieczne przy docinaniu dwóch elementów spotykających się w kącie pomieszczenia. To właśnie w takim przypadku pilarka ręczna sprawia się najlepiej. Regulacja kąta między tarczą a podstawą (główną prowadnicą) pozwala na cięcie pilarką tarczową pod dowolnym kątem, nie tylko dla najczęściej spotykanych wartości 30° czy 45°.

Regulacja głębokości cięcia

Akumulatorowa pilarka tarczowa ręczna umożliwia nie tylko regulację kąta cięcia, ale także jego głębokość. Za pomocą śruby motylkowej ustawia się odpowiedni wysuw tarczy w zależności od grubości docinanego elementu. Zaleca się, by tarcza piły wystawała poniżej materiału nie więcej, niż o wysokość jednego zęba.

Adapter ssący

Efektem ubocznym cięcia są wióry. Aby utrzymać porządek w miejscu pracy, pilarka tarczowa wyposażona jest w wyrzut wiórów, do którego można podłączyć rurę odkurzacza lub dodatkowy worek materiałowy. Tego rodzaju adapter ssący znajduje zastosowanie nie tylko w pracy wewnątrz pomieszczeń, ale także na zewnątrz, na przykład podczas realizacji projektów małej architektury ogrodowej, aby zapobiec zanieczyszczeniu terenu wiórami.

Oświetlenie LED

W czasie precyzyjnego docinania bardzo ważna jest odpowiednia widoczność. Prowadząc pilarkę tarczową elektryczną po linii cięcia, skorzystaj z dodatkowego oświetlenia LED. Niewielka lampka skierowana jest bezpośrednio na cięty materiał. Oświetlenie LED przydatne jest także w czasie pracy wieczorem lub w zaciemnionym pomieszczeniu.

Nowoczesny silnik bezszczotkowy

Sercem każdego urządzenia jest jego napęd. Silnik do pilarki tarczowej musi zapewnić odpowiednie obroty tarczy, by ta nie blokowała się w obrabianym materiale. Najczęściej spotykane są tańsze modele silników elektrycznych szczotkowych. Te jednak wymagają regularnej wymiany szczotek, by działać prawidłowo. Dlatego fachowcy stawiają na nowoczesne silniki bezszczotkowe. Pilarka tarczowa elektryczna napędzana takim silnikiem jest mniej awaryjna, a także trwalsza. Są one również bardziej wydajne, dzięki czemu zwiększa się maksymalny czas pracy na jednym akumulatorze, przy zachowaniu lepszych parametrów pracy.

Bezpieczeństwo pracy z pilarką tarczową ręczną

Podstawowym zabezpieczeniem przed urazami są osłony tarczy: stała, mocowana bezpośrednio do korpusu, oraz dolna, wahliwa, chowająca się w czasie cięcia. Pilarki tarczowe ręczne posiadają także dwa uchwyty, które zapewniają lepsze panowanie nad urządzeniem. Zaleca się korzystanie z obydwu uchwytów w czasie pracy, szczególnie przy docinaniu grubych lub dużych elementów.

Dobra pilarka tarczowa wyposażona jest dodatkowo w blokadę włącznika. Aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu urządzenia, konieczne jest wcześniejsze naciśnięcie zwolnienia blokady. Natomiast hamulec tarczy uruchamiany jest po wyłączeniu urządzenia, aby szybciej zatrzymać obracającą się piłę. Dzięki temu nie będzie ona stanowiła niebezpieczeństwa po odłożeniu pilarki elektrycznej na bok. Jednocześnie mechanizm ten zwiększa trwałość tarczy i urządzenia.

Dodatkowe wyposażenie pilarek ręcznych

Oprócz wbudowanych udogodnień warto wyposażyć się w dodatkowe akcesoria do pilarki ręcznej akumulatorowej. Jednym z najbardziej przydatnych zakupów będzie zaopatrzenie się w dodatkowy akumulator 18 V. Z jego pomocą zapobiegniesz nagłym przerwom w czasie pracy. Szczególnie że wszystkie urządzenia akumulatorowe Högert w systemie 18 V współpracują z tymi samymi ogniwami. Zatem zakupiony akumulator możesz wykorzystać też w pracy z wiertarko-wkrętarką, szlifierką kątową czy kluczem udarowym naszej marki. Pilarka tarczowa akumulatorowa współpracuje także z dodatkową szyną prowadzącą. Zapewnia ona większą precyzję w czasie cięcia.

Dobór tarczy do obrabianego materiału

Akumulatorowa pilarka tarczowa umożliwia łatwą wymianę tarczy. W tym celu wystarczy ustawić urządzenie na płaskiej powierzchni, a po oczyszczeniu z wiórów, poluzować śrubę mocującą. Po jej odkręceniu i wymianie tarczy na nową, śrubę należy ponownie przykręcić z odpowiednią siłą. Przy mocowaniu płyty konieczne jest sprawdzenie kierunku obrotu tarczy. Ten oznaczony jest najczęściej strzałką, która musi być zgodna z kierunkiem obrotu tarczy po zamocowaniu.

W przypadku pilarek akumulatorowych stosuje się głównie tarcze pilarskie. Wyposażone są one w duże zęby, które pozwalają na efektywne cięcie drewna. Są one wykonane z metalu i mogą być wielokrotnie ostrzone. Pilarka tarczowa do drewna wykorzystywana jest w czasie remontów oraz stawiania konstrukcji drewnianych.

Alternatywą są tarcze z węglikiem spiekanym. Są one wykonane z dwóch materiałów. Rdzeń tarczy wykonuje się z elastycznej stali, aby była ona odporna na pękanie. Natomiast zęby produkuje się ze spieków o dużej twardości, które poradzą sobie z takimi materiałami jak tworzywa sztuczne, metale czy lekkie materiały budowlane.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie akumulatorowej pilarki tarczowej?

Akumulatorowe pilarki ręczne doskonale sprawdzają się przy docinaniu i cięciu elementów drewnianych, metalowych czy lekkich materiałów budowlanych. Ich głównymi zaletami są precyzja oraz jakość cięcia. Są często wybierane także dzięki możliwości cięcia ukośnego. Jednak jaka pilarka tarczowa będzie najlepsza?

Odpowiednio dobrany model musi zapewniać wysokie obroty tarczy, sięgające do 5000 obrotów na minutę. Warto przy tym postawić na mobilne modele akumulatorowe. Przy takim zestawieniu istotna jest także trwałość i bezawaryjność urządzenia. Pod tym względem pilarki z silnikiem bezszczotkowym są znacznie lepsze niż zwykłe silniki elektryczne ze szczotkami węglowymi. Dodatkową zaletą nowoczesnych silników jest ich wyższa wydajność, a zatem dłuższy czas na jednym akumulatorze.

Jeśli więc szukasz idealnego rozwiązania zarówno dla profesjonalistów, jak i do przydomowego warsztatu, postaw na urządzenia Högert z systemem wymiennych akumulatorów do wszystkich elektronarzędzi 18 V.