Skip to main content

Profesjonalne spodnie ochronne to, obok obuwia ochronnego i rękawic, podstawowa odzież pracowników wielu branż. Konieczne w budowlance, ogrodnictwie, pracach drogowych, warsztatach mechanicznych i zakładach produkcyjnych, różnią się nie tylko bezpieczeństwem, ale też wygodą. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze spodni ochronnych BHP i jakie produkty wybrać.

Spodnie ochronne – jaką rolę muszą spełniać?

Podstawowym zadaniem spodni ochronnych dla elektryka, mechanika i przedstawicieli innych zawodów jest ochrona ciała przed zabrudzeniami i urazami. Materiał, z których zostały wykonane, musi być mocny i solidny. Z drugiej strony profesjonalne spodnie ochronne muszą być też wygodne. Aby praca w takiej odzieży była komfortowa, powinny w odpowiednich miejscach posiadać rozciągliwe elementy.

W wielu branżach m.in. dekarskiej, motoryzacyjnej czy budowlanej, odzież ochronna pomaga też w przechowywaniu. Rolę tę spełniają spodnie ochronne z kieszeniami. Duże, mocne kieszenie pozwalają na przechowywanie narzędzi, a także akcesoriów takich jak miary czy latarki.

Odzież robocza w niektórych przypadkach musi też pełnić funkcję ostrzegawczą. W pracach drogowych, na platformach wiertniczych, w portach czy na lotniskach wymagane są spodnie ostrzegawcze z odblaskami. Odzież ostrzegawcza jest szczególnie ważna w ratownictwie górskim.

Jakie spodnie ochronne wybrać?

Najprostszym, choć nie zawsze oczywistym podziałem jest podział na spodnie ochronne męskie i damskie. Wybierając odzież BHP dla swoich pracowników, koniecznie tę kwestię uwzględnij. Niedostosowanie do budowy ciała skutkuje niewygodą i brakiem komfortu dla obu płci.

Ponadto wyróżniamy:

Spodnie ochronne długie. Najczęściej wybierane, ze względu na zapewnienie pełnej ochrony dolnej partii ciała. Spodnie robocze do pasa mogą występować też w wersjach specjalistycznych, np. spodnie ochronne dla pilarzy, dekarzy itp.

Spodnie ochronne krótkie. W gorące dni warto zapewnić pracownikom krótkie spodnie ochronne. Chętnie wybierane przez osoby pracujące w pełnym słońcu, mogą mieć dokładnie taki sam układ kieszeni, jak spodnie robocze długie.

Spodnie ochronne ogrodniczki. Chronią nie tylko nogi, ale też brzuch pracownika. Dodatkowo posiadają kieszenie w górnej partii ogrodniczek. Spodnie ochronne na szelkach mają wyższy stan, dzięki czemu chronią nerki pracownika, który działa w warunkach zewnętrznych przy niesprzyjającej pogodzie.

Spodnie ochronne – bawełniane, z poliestru czy elastanu?

Ważną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze spodni ochronnych, jest materiał, z którego zostały wykonane. Sprawa ta nie zawsze jest tak oczywista, jak może się wydawać, dlatego warto poznać rodzaje tkanin wykorzystywanych do produkcji spodni ochronnych.

Bawełna. Naturalna i przewiewna, bawełna powszechnie uznawana jest za najbardziej komfortową i bezpieczną dla skóry tkaninę. Spodnie ochronne bawełniane rzeczywiście zapewniają wygodę, jednak sprawdzają się przede wszystkim w warunkach suchych i ciepłych. Warto je wybrać np. do prac remontowych wewnątrz budynku. Szczególnie gdy na dworze jest upał. Jednak w warunkach zewnętrznych, przy zmiennej pogodzie, mogą okazać się niepraktyczne.

Włókna syntetyczne. Do produkcji wygodnych spodni ochronnych używa się przede wszystkim poliestru i poliamidu. Tego rodzaju spodnie ochronne wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością, odpornością na ścieranie i inne czynniki zewnętrzne, do tego okazują się wyjątkowo łatwe w praniu. Takie mocne spodnie robocze świetnie spełniają swoją rolę w budowlance, pracach drogowych czy utrzymaniu ruchu.

Elastyn i akryl również należą do włókien syntetycznych, jednak są bardziej rozciągliwe niż poliester i poliamid. Spodnie ochronne elastyczne dają pracownikowi dużą swobodę ruchów. Dzięki temu sprawdzają się m.in. w pracach monterskich, pracy na wysokościach oraz wszelkich innych czynnościach, w których ruch jest ograniczony lub konieczna okazuje się praca w wymuszonej pozycji.

W zależności od zastosowania, profesjonalne spodnie ostrzegawcze i ochronne mogą być wykonane także z innych materiałów. W specjalistycznej odzieży ochronnej stosuje się np. polipropylen, stylon, torlen, nici węglowe itp.

Spodnie ochronne męskie dostosowane do potrzeb – porównanie produktów Högert Workwear

Im więcej dowiesz się o wybranym modelu spodni ochronnych, tym lepiej dopasujesz odzież do potrzeb własnych lub potrzeb swoich pracowników. Przyjrzyjmy się dwóm produktom marki Högert Workwear. Pierwsze to spodnie ochronne TAUBER, a drugie – spodnie ostrzegawcze ABENS odblaskowe.

Profesjonalne spodnie ochronne TAUBER 4-way Stretch to model zaprojektowany z myślą o pracownikach produkcji, mechanikach, pracownikach budowlanych, serwisantach oraz osobach działających w szeroko pojętej branży logistycznej i technicznej. Zastosowano w nim materiał jednocześnie mocny i rozciągliwy w 4 strony, zapewniający swobodę ruchów. Posiada aż 11 kieszeni dostosowanych do różnych akcesoriów: od telefonu komórkowego po linijkę, a także dodatkową szlufkę na podczepienie narzędzi. Te wygodne spodnie ochronne zostały też wyposażone w elementy odblaskowe. Żywotność produktu zwiększają m.in. potrójne szwy oraz wzmocnienia na kolanach.

Spodnie ostrzegawcze ABENS przeciwdeszczowe żółte sprawdzają się w nieco innych rodzajach prac. Jednocześnie wodoodporne i przepuszczające powietrze, gwarantują komfort noszenia nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Wzmacniają je klejone szwy zapobiegające przedostaniu się wody. Te wygodne spodnie ochronne do pasa Högert Workwear znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie pracownik musi być widoczny, np. w rafineriach, szybach wydobywczych, lotniskach, w portach czy pracach ulicznych.

Wybierając spodnie ochronne, zwróć uwagę na normy. Nie każdy produkt dostępny w sklepach stacjonarnych czy online ma odpowiednie oznaczenia. Spodnie ochronne i ostrzegawcze Högert Workwear spełniają normy europejskie. W opisie każdego produktu znajdziesz odpowiednie oznaczenia, które łatwo sprawdzisz w powszechnie przyjętych normach.