Skip to main content

Większość urządzeń w naszym otoczeniu wymaga prądu elektrycznego do prawidłowego funkcjonowania. W czasie podróży lub wakacji często jednak dostęp do sieci energetycznej jest mocno utrudniony, a czasem wręcz – niemożliwy. W takich sytuacjach ratunkiem okazują się niezawodne stacje zasilania, zapewniające duże ilości prądu w każdym miejscu. Sprawdzą się także jako zabezpieczenie na wypadek awarii prądu.

Co to jest stacja zasilania?

Nowoczesne technologie zbliżają nas do siebie, ale jednocześnie sprawiają, że bez energii elektrycznej stajemy się całkowicie odcięci od świata. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Jednym z rozwiązań są stacje zasilania: akumulatory o dużej pojemności z uniwersalnymi wyjściami USB, AC oraz DC. Wystarczy podpiąć komputer lub telefon, by znów cieszyć się dostępem do wirtualnego świata.

Co więcej, mobilne stacje zasilania doskonale sprawdzą się też w czasie wyjazdu. Szczególnie w przypadku różnego rodzaju kempingów, na których dostęp do sieci energetycznej jest mocno utrudniony. Niewielki akumulator turystyczny żelowy – stacja zasilająca, uprzyjemni odpoczynek.

Jak działa stacja zasilania?

Dlaczego stacja zasilania jest tak niezawodna? Ponieważ jej działanie jest bardzo proste. Najważniejszym elementem są akumulatory litowo-jonowe, magazynujące energię elektryczną. Urządzenie posiada dodatkowo przetworniki prądu, aby zapewnić jego odpowiednie parametry do podłączonego urządzenia (AC/DC). Stacja zasilania wymaga jednak ładowania. Odbywa się to najczęściej poprzez podłączenie urządzenie do gniazdka. Co jednak zrobić, gdy przez dłuższy okres nie będzie dostępu do sieci energetycznej? Wtedy niezastąpiona będzie stacja zasilania z panelami fotowoltaicznymi. Przy odrobinie słońca (którego na wakacjach nie powinno nigdy zabraknąć), akumulatory napełnią się zieloną energią.

Stacja zasilania i jej zastosowanie

Gdzie najczęściej przydatne są wydajne akumulatory o wysokiej pojemności?

  • Dużą popularnością cieszy się stacja zasilania do domu. Jest to idealne zabezpieczenie na wypadek przerwy w dostawie prądu elektrycznego. Do stacji można podpiąć router internetowy oraz podładować laptop – przydatne dla osób pracujących zdalnie. W zimie sprawdzi się też jako zasilanie awaryjne pieca czy innych ważnych systemów w domu.
  • Z drugiej strony przenośne stacje zasilania można zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd. W czasie wypoczynku na łonie natury, z dala od zgiełku miasta, stacje pozwolą uzupełnić baterię podstawowych urządzeń, z których korzystamy na co dzień: telefonów, smartwatchy czy nawigacji.
  • Do jednej stacji zasilania można podłączyć nawet kilka urządzeń. Dzięki temu może on pełnić funkcję dużego powerbanka w czasie zorganizowanej wycieczki.
  • W czasie przebywania poza domem stacja zasilania w połączeniu z panelem fotowoltaicznym stanowi niewielką elektrownię słoneczną. Teraz w każdym miejscu możesz cieszyć się dostępem do zielonej energii.

Jest to uniwersalne urządzenie z zapasową ilością energii elektrycznej. To użytkownik decyduje, kiedy zgromadzony prąd będzie mu potrzebny.

Stacja zasilania czy generator prądu – najważniejsze różnice

Czym stacja zasilania awaryjnego różni się od generatora prądu? Wydaje się bowiem, że funkcje obu urządzeń są takie same. Jednak ich działanie jest zupełnie inne. Generator potrzebuje paliwa, które następnie przetwarzane jest na prąd elektryczny przez silnik spalinowy oraz prądnicę. Oznacza to wysoki poziom hałasu oraz wytwarzanie spalin. Z tego powodu w zamkniętych pomieszczeniach lepsza jest stacja zasilania zamiast agregatu. Choć jej cena jest nieco wyższa, nie wymaga dodatkowo zakupu oleju napędowego, a także dodatkowego serwisu. Dodatkowo stacja zasilająca z panelem fotowoltaicznym może generować prąd na bieżąco – bez hałasu oraz spalin.

Stacja zasilania awaryjnego – przydatność i funkcje 

Nowoczesne stacje zasilające zapewniają bezpieczeństwo energetyczne w czasie podróży lub wakacji spędzanych w miejscach bez dostępu do prądu. Dostępna moc takich urządzeń różni się w zależności od modelu. Najmniejsze modele o mocy 350 W pozwalają na 7 ładowań tableta czy aparatu fotograficznego. Mogą też zasilać lodówkę samochodową przez ponad 4 godziny. Stacja zasilania turystyczna 1000 W zasili tę samą lodówkę w czasie 16-godzinnego postoju.

Urządzenia te posiadają także wiele dodatkowych funkcji i udogodnień. Ich ładowanie może odbywać się na trzy różne sposoby. Największe bezpieczeństwo zapewnia stacja zasilania z panelami fotowoltaicznymi. W słoneczną pogodę ładuje się ona na bieżąco, zapewniając jeszcze większe zasoby prądu. Stacje umożliwiają podłączenie nawet do 8 urządzeń na 5 typów wyjść o napięciu od 5 dp 230 V. Możliwe jest także ładowanie bezprzewodowe. Ponadto wszystkie modele, także stacja turystyczna 600 W, wyposażone są w oświetlenie LED. Energooszczędne i niezawodne lampki to doskonały dodatek do wieczornych rozmów we wspólnym gronie. 

Jaka stacja zasilania będzie najlepsza do domu?

Mobilna stacja zasilania na czas wyjazdu, szczególnie z możliwością podłączenia modułów fotowoltaicznych, to doskonała inwestycja dla podróżnych. Jaka stacja zasilania elektrycznego sprawdzi się jednak w domu? W takim przypadku ciężar urządzenia nie ma tak dużego znaczenia, natomiast ważna jest jego pojemność – nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy awaria sieci zostanie naprawiona. Dlatego najlepszym pomysłem jest stacja zasilania 1000 W, a nawet 2000 W. Tego typu modele znaleźć można w naszym sklepie. Sprawdź naszą ofertę, a nigdy więcej nie będziesz się obawiać nagłego wyłączenia prądu w sieci!