Skip to main content

Profesjonalna wiertarka do każdego materiału, często wyposażona w udar, to obowiązkowe wyposażenie nie tylko złotej rączki, ale też zawodowych monterów czy fachowców. Podobnie jak wkrętarka, przyspieszająca pracę i ułatwiająca dokręcanie wkrętów oraz śrub. Czy zatem warto inwestować w oba narzędzia, czy też postawić na uniwersalną wiertarko-wkrętarkę? W wielu przypadkach to drugie rozwiązanie sprawdzi się lepiej. Na co jednak zwrócić uwagę, by kupiony model sprostał wszystkim wymaganiom?

Najważniejsze parametry wiertarko-wkrętarki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaka wiertarko-wkrętarka będzie najlepsza? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy zapoznać się z podstawowymi parametrami urządzenia. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Rodzaj silnika. Elektryczny silnik szczotkowy, choć tańszy w produkcji, szybciej ulega zużyciu, co wiąże się z kosztowną wymianą szczotek. Jeśli więc często korzystasz z elektronarzędzi, lepiej postawić na silniki bezszczotkowe, zapewniające dłuższą, niezawodną pracę, a jednocześnie większy komfort (mniejsza waga).
  • Napięcie. Wkrętarko-wiertarka może pracować na akumulatorach 12, 14 lub 18 V. Im wyższe jest dostępne napięcie, tym większy jest moment oraz moc urządzenia.
  • Pojemność akumulatora to kolejny istotny parametr. Z wiertarko-wkrętarki można korzystać tylko przez ograniczony czas. Duża pojemność akumulatora dostarczy energii na długie godziny pracy, podczas gdy niewielkie akumulatory wymagają ciągłego ładowania.
  • Moment obrotowy decyduje o możliwościach urządzenia. Wyróżnia się dwa rodzaje momentów: miękki i twardy. Ten pierwszy określa możliwości wiercenia w miękkich materiałach, kiedy siła wzrasta wraz z głębokością. Natomiast twardy moment obrotowy rośnie stopniowo i określa możliwości wiercenia w twardych materiałach.
  • Prędkość obrotowa średniej klasy wiertarko-wkrętarek wynosi od 1,5 do 2 tys. obrotów. Wyższe obroty zapewniają większy komfort pracy oraz ją przyśpieszają.
  • Nie można zapomnieć o sprawdzeniu, z jakich materiałów zostały wykonane poszczególne komponenty urządzenia. Plastikowe podzespoły szybciej ulegają zniszczeniu i nie są w stanie przenosić dużych obciążeń.
  • Dodatkowe funkcje przydatne są w szczególnych przypadkach. Możliwość ustawienia dostępnej mocy zabezpieczy Cię przed uszkodzeniem gwintu. Natomiast udar ułatwia wiercenie w twardych materiałach jak mur, beton czy cegła.
  • Dodatkowe wyposażenie też ma duże znaczenie. Odpowiednia ładowarka do akumulatorów, wytrzymałe bity czy torba, która ułatwia przenoszenie urządzenia na miejsce pracy.

Przed zakupem wiertarko-wkrętarki trzeba się dobrze zastanowić, jakie parametry powinien posiadać wybrany model. Wpłyną one nie tylko na komfort pracy, ale też na trwałość i bezawaryjność narzędzia.

Wiertarko-wkrętarka z udarem czy bez?

Niewielki model do domowego użytku poradzi sobie z prostymi zadaniami. Z reguły też używany jest okazyjnie, więc wydajność pracy nie ma zbyt dużego znaczenia. Osoby, które częściej korzystają z elektronarzędzi, mają większe wymagania. Znacznie częściej wiercą w twardych ścianach czy betonie, a wydajność pracy ma bardzo duże znaczenie. W ich przypadku dobrym pomysłem będzie wiertarko-wkrętarka udarowa. Dlaczego?

Wiertło lub wkrętak w czasie pracy porusza się ruchem obrotowym. Udar zapewnia dodatkowe poruszanie się końcówki ruchem posuwisto-zwrotnym. Dzięki temu wkrętarko-wiertarka z udarem lepiej radzi sobie ze średnio-twardymi oraz twardymi powierzchniami (wiercenie w betonie). Udar mechaniczny opiera się na pracy dwóch zębatek, które wywołują dodatkowy ruch końcówki. Jest to rozwiązanie tańsze, ale także mniej skuteczne. Sprawdzi się w przypadku średnio-twardych materiałów.

Nie wszystkie akcesoria do wiertarko-wkrętarki będą dobrze współpracować z danym typem udaru. Model elektropneumatyczny wymaga stosowania uchwytu typu SDS, który umożliwia wykonywanie dodatkowego ruchu posuwisto-zwrotnego. Tego typu wiertła mogą też współpracować z wkrętarko-wiertarką z udarem mechanicznym, ale ich skuteczność nie będzie większa niż uniwersalnych końcówek.

Jeśli zależy Ci na bezawaryjności narzędzi, dobrym pomysłem będzie wiertarko-wkrętarka z udarem bezszczotkowa. Nowoczesna budowa silnika zapewnia maksymalne osiągi.

Dlaczego najlepsza jest wiertarko-wkrętarka akumulatorowa?

Z reguły najważniejsza jest mobilność. Wkrętarko-wiertarka akumulatorowa jest lekka i nie wymaga źródła zasilania na miejscu pracy. Z tego względu łatwiej można dotrzeć do trudnodostępnych miejsc. Model taki sprawdzi się również na ogrodzie czy na początkowym etapie budowy, gdzie nie ma jeszcze przyłącza energetycznego.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na napięcie, jakie zapewnia dany akumulator. Na rynku dostępne są baterie 12 V, 14 V oraz 18 V. Elektronarzędzia na 12 V przeznaczone są do zastosowań domowych. Profesjonalna wiertarko-wkrętarka bezszczotkowa najczęściej dostosowana jest do zasilania 18 V.

Wadą akumulatorów jest ich ograniczona pojemność. Przy ośmiu godzinach pracy istnieje wysokie ryzyko, że bateria się wyczerpie całkowicie. Co wtedy? Odpowiedzią są wiertarko-wkrętarki zestawy z dwoma akumulatorami. Taki zapas energii z reguły wystarcza na cały dzień wytężonej pracy. Dodatkowo nie musisz przerywać pracy, by naładować wyczerpaną baterię. Istnieje też możliwość samodzielnego uzupełnienia zestawu. Akumulator do wiertarko-wkrętarki można kupić osobno, sprawdzając wcześniej, czy pasuje on do posiadanej linii elektronarzędzi. Często ta sama bateria może zasilać nie tylko wkrętarko-wiertarkę, ale także inne urządzenia, jak klucz udarowy, szlifierkę kątową itd.

Co istotne, końcówki wkrętakowe oraz wiertła pasują do wszystkich modeli wiertarko-wkrętarek. Dlatego jeden zestaw bitów sprawdzi się przez wiele lat, o ile końcówki będą wykonane z wytrzymałego materiału.