Jedno narzędzie łączące w sobie funkcje wiertarki, wiertarki udarowej oraz młota udarowego? Tak uniwersalne elektronarzędzie jak młotowiertarka akumulatorowa powinno się znaleźć na wyposażeniu każdego profesjonalisty. Jak jednak wybrać model, który dobrze sprawi się przy każdym zadaniu? Sprawdź, jakie parametry młotowiertarek udarowych mają największe znaczenie.
Jak działa młotowiertarka akumulatorowa?
Źródłem energii młotowiertarki jest wydajny akumulator, który napędza bezszczotkowy silnik elektryczny. W przeciwieństwie do zwykłych silników, nie posiada on ulegających zużyciu szczotek węglowych, zatem nie wymaga dodatkowego serwisowania. Młotowiertarka akumulatorowa nazywana jest również młotem obrotowo-udarowym, co dobrze oddaje charakter wytwarzanego ruchu. Oprócz ruchu obrotowego, silnik napędza także udar pneumatyczny. Zapewnia to dużą elastyczność pracy w różnych trybach. Młotowiertarka udarowa akumulatorowa wyposażona została w nowoczesny uchwyt SDS plus, pozwalający na szybką wymianę osprzętu (wiertła lub dłuta). Charakterystycznym elementem młotowiertarek jest także ogranicznik głębokości wiercenia, z pomocą których łatwo ustawisz maksymalną głębokość wywiercanych otworów.
Jak działa udar w młotowiertarce?
Istnieje kilka typów udaru. Najczęściej spotykany jest udar mechaniczny, który spotkać można w wiertarkach udarowych. Wymaga on jednak dużego docisku, co negatywnie wpływa na komfort pracy. Młotowiertarka posiada udar pneumatyczny. W urządzeniu znajduje się niewielki kompresor, z którego uwalniane jest sprężone powietrze, uderzając w wiertło lub dłuto zamontowane w uchwycie. Ten dodatkowy ruch posuwisty o dużej częstotliwości pozwala na przewiercanie twardych materiałów budowlanych. W przypadku udaru pneumatycznego nie ma też konieczności mocnego dociskania narzędzia do obrabianej powierzchni, dzięki czemu praca młotowiertarką jest znacznie mniej męcząca od wiercenia wiertarkami z udarem mechanicznym.
Podstawowe typy pracy w młotowiertarkach udarowych
Zarówno udar jak i ruch obrotowy może być odłączany, co pozwala na pracę w kilku podstawowych trybach. Dzięki temu młotowiertarki akumulatorowe mogą pracować jako:
- Zwykła wiertarka bez udaru. Ten tryb służy do przewiercania takich materiałów jak metal. Stosuje się wtedy wiertła walcowe lub sześciokątne, bez SDS, dlatego konieczne jest zastosowanie adaptera uchwytu wiertarskiego.
- Wiercenie z udarem, podstawowy tryb młotowiertarki udarowej, dobrze sprawdzi się w przewiercaniu twardych materiałów budowlanych: betonu czy cegły.
- Tryb młota udarowego oznacza odłączenie ruchu obrotowego i pozostawienie jedynie działającego udaru. Ten rodzaj pracy służy do podkuwania czy wyburzania ścian betonowych. Jest on najbardziej obciążający dla urządzenia, dlatego też zaleca się, by w tym trybie nie pracować więcej niż 30% czasu użytkowania młotowiertarki akumulatorowej.
- Tryb rotacji, przy odłączonym udarze i obrotach, pozwala na obracanie zamontowanym dłutem. W ten sposób można ustawić je we właściwej pozycji, pod właściwym kątem do powierzchni obrabianej. Następnie młotowiertarkę ustawia się w tryb młota udarowego, aby zablokować obrót dłuta w czasie pracy.
Do przechodzenia pomiędzy poszczególnymi trybami służy duże pokrętło z boku elektronarzędzia. Każdy z trybów oznaczony jest czytelnym symbolem na obudowie.
Uchwyt SDS plus
Efektywną pracę z udarem pneumatycznym zapewnia młotowiertarka SDS plus. Jest to oznaczenie uchwytu, pozwalającego na szybką wymianę wiertła lub dłuta na właściwy rozmiar. Czym charakteryzuje się ten uchwyt i czym różni się zwykły SDS od SDS plus?
Charakterystyczna budowa uchwytu SDS umożliwia łatwe mocowanie osprzętu do elektronarzędzi. Po włożeniu wiertła lub dłuta wystarczy przesunąć tuleję na głowicy w stronę urządzenia i wsunąć dłuto lub wiertło aż do momentu jego zablokowania. Analogicznie wygląda jego zwolnienie, aby wyciągnąć już niepotrzebne wiertło. W porównaniu do starszych mocowań na kołki, uchwyt SDS umożliwia ruch posuwisty zamocowanego wiertła, dlatego też stosowany jest głównie w urządzeniach z udarem.
Młotowiertarki SDS plus posiadają nowszą wersję uchwytu, przeznaczonego do cięższych prac. Współpracuje z trzpieniami o średnicy 18 mm. Co istotne, muszą to być wiertła lub dłuta SDS, z dodatkowymi wyżłobieniami na trzpieniu, umożliwiającymi mocowanie. Aby w urządzeniu zamontować zwykłe wiertło o trzpieniu walcowym, konieczne jest zastosowanie adaptera uchwytu wiertarskiego. Montaż uchwytu przebiega tak samo jak wiertła SDS plus.
Dlaczego warto postawić na młotowiertarki akumulatorowe?
Nowoczesna młotowiertarka zasilana energią z akumulatora jest popularną alternatywą dla elektronarzędzi sieciowych, wymagających podłączenia do gniazdka. Dlaczego warto postawić na system akumulatorowy?
- Większa swoboda pracy. Nie trzeba ograniczać się do długości przewodu ani szukać przedłużaczy. Młotowiertarki na akumulator sprawdzą się także w terenie, gdzie nie ma doprowadzonego prądu (budowa nowego domu lub rozbiórka starych zabudowań).
- Elektronarzędzia Hoegert działają w systemie OneAccuSystem 18 V. Dzięki temu każde nasze urządzenie może być zasilane jednym i tym samym akumulatorem, co znacząco zmniejsza koszt całego zestawu.
- W naszym sklepie dostępne są akumulatory o różnej pojemności, przeznaczone do lżejszych i cięższych prac. Co istotne, wszystkie nasze baterie działają w jednym systemie i można używać ich z różnymi elektronarzędziami.
- Boisz się, że czas pracy na akumulatorze będzie ograniczony? Wystarczy zakupić dodatkową, zapasową baterię. Po rozładowaniu wymieniasz baterię jednym przyciskiem, a szybkie ładowanie sprawi, że wkrótce akumulator znów będzie gotowy do pracy.
Młotowiertarki akumulatorowe doskonale radzą sobie z najtrudniejszymi zadaniami. Pod tym względem ich wydajność jest podobna, jak w modelach sieciowych. Natomiast pozwalają na pracę z dala od sieci energetycznej czy w trudno dostępnych miejscach.
Zastosowanie młotowiertarki udarowej
Dzięki możliwości zmiany trybu pracy młotowiertarka udarowa jest bardzo uniwersalnym narzędziem pracy. Doskonale radzi sobie z przewiercaniem dowolnego materiału, od metalu, aż po najtwardszy beton czy żelbeton. Można z jej pomocą wykonywać także otwory w płytkach ceramicznych. Młotowiertarka na akumulator może pracować także w trybie młota pneumatycznego. Z pomocą dłut SDS plus pozwoli na wykuwanie otworów w ścianach, skuwanie wierzchniej warstwy czy nawet wyburzanie całych ścian. Można ją wykorzystać również do żłobienia kanałów w ścianach pod przewody.
Młotowiertarka Hoegert posiada dodatkowy przełącznik obrotów (zgodnie lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Dzięki temu może posłużyć także do przykręcania i wykręcania śrub czy wkrętów.
Jak wybrać swoją młotowiertarkę? Najważniejsze parametry
Uniwersalna i mocna młotowiertarka to przydatne narzędzie w każdym warsztacie. Jak jednak wybrać model, który podoła każdemu zadaniu? Warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów urządzenia.
- Energia udaru to kluczowy parametr każdej młotowiertarki. Wyrażona jest w J i określa siłę, z jaką wiertło lub dłuto uderza o materiał. W najcięższych modelach może dochodzić nawet do 50 J, jednak w zastosowaniach warsztatowych i domowych wystarczy model o energii udaru kilku dżuli.
- Częstotliwość udaru jest równie ważna, co jego energia. Określa ona, jak często energia uwalniana jest z kompresora, a zatem ile razy wiertło uderzy o materiał w ciągu minuty. W zastosowaniach warsztatowych warto postawić na modele o częstotliwości udaru od 4000 do 5000 IPM (uderzeń na minutę).
- Prędkość obrotowa ma ogromne znaczenie przy wierceniu. W przypadku twardych materiałów stosuje się niższe obroty, przy miękkich powinny one przekraczać 1000 obrotów na minutę. Nasze młotowiertarki posiadają dodatkową regulację obrotów we włączniku, dzięki czemu możesz dostosować ich wartość do obrabianego materiału.
- Moment obrotowy ma dużo większe znaczenie niż moc urządzenia. Im więcej Nm posiada urządzenie, tym lepiej poradzi sobie z oporami w czasie wiercenia, a tym samym jego praca będzie efektywniejsza.
Warto sprawdzić także, jakie dodatkowe wyposażenie posiada wybrana młotowiertarka. Jaką wybrać? Dopasowaną do swoich potrzeb. Ciężkie, sieciowe młotowiertarki mogą oferować lepsze parametry, jednak ich waga wpływa na komfort pracy. Tymczasem duża energia udaru nie może być wykorzystana w typowych, warsztatowych zastosowaniach. Dlatego też do domu najlepiej wybrać lekką i sprawdzoną młotowiertarkę Högert Technik. Jej parametry dostosowane są do Twoich potrzeb.
Dodatkowe wyposażenie dla młotowiertarek akumulatorowych: by praca była przyjemna i efektywna
Wspominaliśmy już, że młotowiertarka z udarem wyposażona jest w ogranicznik głębokości, przydatny w czasie wiercenia. Nie jest to jednak jedyne dodatkowe akcesorium, które wspomaga operatora w trakcie pracy. Innymi przydatnymi dodatkami są:
- Oświetlenie LED skierowane na obszar roboczy, które ułatwia kontrolę pracy w czasie kucia czy wiercenia.
- Dodatkowy uchwyt z łatwym montażem, pomagający ustabilizować urządzenie w czasie pracy z bardzo twardymi materiałami.
- Wiertła SDS przeznaczone do pracy z udarem.
- Przejściówka lub dodatkowy uchwyt szczękowy, przeznaczony do wierteł walcowych lub sześciokątnych (wiercenie bez udaru).
- Specjalne dłuta do młotowiertarki z SDS, które pozwolą na żłobienie kanałów, kucie czy skuwanie wierzchniej warstwy.
- Dodatkowy akumulator, abyś nigdy nie musiał przerywać pracy z elektronarzędziami Hoegert.
Z takim wyposażeniem młotowiertarka pozwoli na szybkie i komfortowe wykonanie dowolnej pracy w warsztacie lub domu – od wiercenia, przez skuwanie aż do wyburzania niepotrzebnych ścianek.