Skip to main content

Szlifierki to dość duża grupa elektronarzędzi przeznaczonych do obróbki wykańczających. Jest to metoda dokładna, pozwalająca uzyskać dokładność wymiarową klasy 5-6 o dużej gładkości. W zależności od materiału i zastosowanych wcześniej operacji, stosuje się różne rodzaje szlifierek. Poniżej zebraliśmy najczęściej używane z nich wraz z krótkim opisem ich budowy i zastosowań. Sprawdź, które z nich warto posiadać w swoim przydomowym warsztacie.

Rodzaje szlifierek i ich zastosowanie

Szlifierka do drewna charakteryzuje się zupełnie inną budową, niż model przeznaczony do metalu. Wynika to między innymi z twardości każdego z tych materiałów. Sposób działania uzależniony jest także od kształtu obrabianej powierzchni. W trudno dostępnych miejscach sprawdzą się mini szlifierki z bardzo małą tarczą lub końcówką palcową. W ten sposób możliwa jest także obróbka otworów o małych średnicach. Zatem zasadne jest pytanie, jaka szlifierka do gipsu będzie najlepsza, a jaka sprawdzi się przy powierzchniach metalowych? Odpowiedź na tego typu pytania znajdziesz poniżej.

Budowa i zastosowanie szlifierki kątowej

Zdecydowanie najpopularniejsza jest szlifierka kątowa. Do czego służy? Z powodzeniem można nią oczyszczać metalowe powierzchnie i je wygładzać. Jednak często wykorzystywana jest także do przecinania stali czy ceramiki (na przykład płytki kuchenne oraz łazienkowe). Ze względu na swoją popularność dorobiła się ona wielu nazw regionalnych i ogólnokrajowych. Wśród nich można wymienić:

  • Gumówka.
  • Boszówka.
  • Boszka.
  • Fleksa.
  • Kątówka.
  • Platerówka.
  • Diaks.
  • Grajnerka.
  • Bakielitka.

Nie są to rodzaje szlifierek kątowych, ale nazwy potoczne, używane w różnych regionach kraju. Charakterystyczne dla tego urządzenia jest ułożenie tarczy równolegle do korpusu (i do osi silnika) – stąd też wzięła się jego nazwa. Szlifierka do metalu posiada wymienne tarcze do cięcia (ściernice listkowe) lub okrągłą tarczę z przylepcem na papier ścierny. Krążki ścierne o różnej ziarnistości łatwo można wymieniać w czasie pracy.

Szlifierka mimośrodowa – czyli jaka? I do czego służy?

Poszczególne rodzaje szlifierek przeznaczone są do różnego sposobu obróbki powierzchni płaskich. W przypadku modeli mimośrodowych tarcza wykonuje dwa ruchy jednocześnie: obrotowy oraz oscylacyjny. Jednocześnie posiada ona elastyczny talerz szlifierski, dopasowujący się także do nieregularnych kształtów (wklęsłe oraz wypukłe). To decyduje o popularności, jaką cieszy się szlifierka mimośrodowa.

Do czego jednak można ją stosować? Praktycznie do każdego rodzaju materiału, w szczególności metalu czy tworzyw sztucznych. Jest to też doskonała szlifierka do czyszczenia drewna, ze względu na dobre dopasowanie się do czyszczonej powierzchni.

Do zakładów blacharskich, ale też zastosowań domowych, przeznaczona jest także pneumatyczna szlifierka mimośrodowa. Jest ona zasilana sprężonym powietrzem, co pozwala uzyskać jeszcze większą prędkość skrawania, a w rezultacie uzyskać gładszą powierzchnię.

Szlifierka oscylacyjna. Zastosowania

Z modelami mimośrodowymi często myli się inne rozwiązanie: szlifierka oscylacyjna do metalu. Ta posiada jednak prostokątną stopę szlifierską o większej sztywności. Z tego powodu można ją stosować jedynie na płaskich powierzchniach. Za odpowiednie wygładzenie obrabianego materiału odpowiada ruch wahadłowy stopy – podobny, jak w poprzednim przypadku. Tutaj jednak nie występują żadne obroty, co wpływa na strukturę powierzchni, którą obrabia szlifierka oscylacyjna. 

Zastosowania tego typu modeli są różne:

  • Prace stolarskie. Jaka szlifierka oscylacyjna do drewna jest najlepsza? Zależy od twardości drewna oraz oczekiwanej gładkości.
  • Remonty.
  • Prace wykończeniowe, także obrabianie ścian.
  • Metalurgia, szczególnie do usuwania rdzy oraz przygotowania łączonych za pomocą spawania elementów.
  • Wygładzanie krawędzi i narożników płytek ceramicznych.

Jest to również doskonała szlifierka do boazerii oraz podłóg drewnianych, przed ich lakierowaniem. Pod względem materiałów jest to więc rozwiązanie uniwersalne, jednak sprawdza się głównie w przypadku płaskich powierzchni.

Szlifierka stołowa

Szlifierka stołowa posiada charakterystyczną budowę: jest ona znacznie większa i cięższa od pozostałych modeli, co wpływa także na jej mobilność. Dlatego też jest ona umocowana na stałym miejscu i posiada dwa obrotowe kamienie. W każdym garażu powinno się znaleźć miejsce, gdzie będzie postawiona szlifierka stołowa. Do czego służy w takim razie? Do wygładzania niewielkich detali, w szczególności oczyszczania ich z zadziorów oraz zatępiania ostrych krawędzi. Z łatwością można też na niej naostrzyć noże kuchenne (stalowe). Są to typowe rodzaje szlifierek do metalu, drewna oraz innych metali. Jednak są one głównie stosowane do detali metalowych.

Szlifierka taśmowa

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest szlifierka z taśmowym papierem ściernym. Nie ma w tym przypadku stopy wykonującej ruchy oscylacyjne ani obrotowej tarczy. Zamiast tego jest taśma ścierna, która przesuwa się po spodniej stronie urządzenia w jednym kierunku. Takie typy szlifierek wymagają odpowiednich wkładów: zapętlonych taśm o odpowiedniej długości, pasującej do danego modelu urządzenia.

Jeśli zastanawiasz się, jaką szlifierkę do drewna wybrać, warto sprawdzić w pierwszej kolejności właśnie modele taśmowe. Sprawdzają się one przy szlifowaniu szerokich blatów, podłóg, boazerii, litego drewna, a nawet powierzchni okleinowanych. Przeznaczone są one zarówno do wygładzania świeżo położonych powierzchni surowych, które będą dopiero zabezpieczane, jak i przy reparacji tego typu powierzchni.

Szlifierka typu delta

Czym wyróżnia się szlifierka trójkątna? Kształtem stopy, przypominającej swoim kształtem deltę, trójkąt, a czasem bardziej pięciokąt, skąd wzięła się jej inna nazwa: szlifierka pentagonalna. 

Do czego służy tego typu konstrukcja? Z pewnością ułatwia szlifowanie trudno dostępnych miejsc, w szczególności narożniki ograniczone dwiema ścianami. Jednocześnie duża powierzchnia obrabiająca gwarantuje zachowanie odpowiedniej płaskości: typowe mini szlifierki nie nadają się do wykańczania dużych, płaskich powierzchni.

Jaki ruch wykonuje stopa tego modelu? Najczęściej spotykana jest szlifierka oscylacyjna trójkątna, ale istnieją także modele mimośrodowe. Służą głównie do obróbki drewna, jednak zmiana materiału ściernego umożliwia także obrabianie innych materiałów.

Szlifierka do metalu

Wyżej opisaliśmy rodzaje szlifierek i ich zastosowanie. Jednak większość z nich może współpracować praktycznie z dowolnym materiałem. Zatem jakie szlifierki do metalu wybrać? Wiele zależy od typu obrabianych elementów. Blacharze chętnie korzystają z modeli mimośrodowych. Natomiast odpowiednia szlifierka do cięcia metalu to kątówka.

W przypadku otworów w detalach metalowych idealna będzie szlifierka do trudno dostępnych miejsc, czyli szlifierka prosta palcowa. W zależności od średnicy otworu, dostępne są różnej wielkości końcówki.

Szlifierka do drewna

W naszym sklepie znajdziesz różne rodzaje szlifierek do drewna. Dużą popularnością cieszą się modele oscylacyjne oraz taśmowe, sprawdzające się szczególnie na dużych, płaskich powierzchniach. Natomiast szlifierka mimośrodowa, ze względu na elastyczną stopę, ułatwi obrabianie gałęzi i zaokrąglonych konarów.

Oczywiście, możliwe jest również szlifowanie drewna szlifierką kątową. Szczególnie przy niewielkiej ilości takich detali nie zawsze warto szukać dodatkowych urządzeń. Boszówka równie dobrze poradzi sobie z tym zadaniem, choć wymagać będzie większej uwagi i czasu.

Szlifierka do betonu

Ze szlifowaniem i cięciem betonu doskonale poradzi sobie szlifierka kątowa. W naszej ofercie dostępne są różne tarcze, w tym także diamentowe, przeznaczone do najtwardszych materiałów, jakim jest z pewnością również beton. Nawet ten zbrojony. Natomiast szlifierka do szlifowania podłóg betonowych może mieć także budowę oscylacyjną lub mimośrodową. Zapewni to wysoką płaskość całej podłogi.

Szlifierki do gipsu i gładzi

Jaka szlifierka do gładzi będzie najlepsza? W przypadku niewielkiego remontu można postawić na uniwersalne modele kątowe. Jednak przy częstej pracy z takim materiałem warto zwrócić uwagę na dużą ilość wydobywającego się kurzu i dymu. Po zaledwie kilkunastu minutach konieczne jest wykonywanie przerw i wietrzenie pomieszczenia, co negatywnie wpływa na efektywność szlifowania. Dla takich osób przeznaczone są modele szlifierek z możliwością podłączenia odkurzacza. Są one bardziej zabudowane i posiadają wejście na rurę, przez którą wytwarzany pył wysysany jest bezpośrednio do worka.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej szlifierki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie swojej pierwszej szlifierki? Przede wszystkim warto zastanowić się, do czego będzie ona najczęściej wykorzystywana. Przy dużej ilości pracy warto czasem postawić na kilka rozwiązań, by usprawnić wykonywane zadania. Jakie parametry odgrywają największą rolę?

Kształt powierzchni obrabiającej 

Szlifierka do narożników musi mieć zaostrzoną stopę w kształcie trójkąta lub delty. Z kolei do cięcia warto wybrać kątówkę z obrotową tarczą. Płaskie stopy sprawdzają się przy dużych, płaskich powierzchniach, ponieważ zapobiegają robieniu wgłębień.

Ilość obrotów lub oscylacji

Często parametr ten może być w pewnych granicach ustawiany przez użytkownika. Im więcej obrotów, tym więcej materiału będzie zbierane z elementu. Przy oczyszczaniu materiału z rdzy lub cięciu warto wybrać modele wysokoobrotowe, jednak do zachowania dużych dokładności wymiarowych stosuje się nieco wolniejsze szlifierki.

Obrabiany materiał

Choć każdy rodzaj szlifierki nadaje się do stosowania z większością materiałów, każdy z nich ma pewną charakterystykę. Warto zwrócić uwagę, czy dany model dobrze sprawdzi się w danym zastosowaniu. Uniwersalnym rozwiązaniem do domu bywa kątowa szlifierka do metalu.

Dodatkowe wyposażenie 

W przypadku szlifierki do mebli drewnianych lub gładzi, warto zainwestować w model z możliwością podłączenia odkurzacza. Ułatwi to pracę, a także pozwoli zachować większy porządek w miejscu pracy. Z kolei szlifierki pneumatyczne wykorzystują ciśnienie powietrza do pracy z większą precyzją i prędkością. Takie dodatkowe opcje ułatwiają pracę oraz zwiększają jej efektywność.

Jeśli nie jesteś pewien, które rozwiązanie warto wybrać, opisz swoją sytuację w mailu do nas. Chętnie podpowiemy, która szlifierka najlepiej będzie odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Doradzimy też, jakie dodatkowe wyposażenie warto zakupić, szczególnie materiały ścierne i tarcze do pracy z danym modelem. Nie czekaj i skorzystaj z naszej pomocy już teraz.